5 bylinek, které vám pomohou v menopauze

Období, kdy pomalu ustává činnost vaječníků, nebývá pro ženy zrovna příjemné. Se snižující se hladinou ženských hormonů – estrogenů jsou často spojené obtíže jako je nadměrné pocení, návaly horka, bušení srdce, výkyvy nálad či poruchy soustředění. Jestli nechcete tyto problémy řešit užívání syntetických hormonů, můžete sáhnout po přírodní léčbě. Máme pro vás pět bylinek, které vám přinesou úlevu.

1. Červený jetel

Jetel obsahuje velké množství látek známých jako fytoestrogeny. Ty fungují podobně, jako ženské hormony. Užívání přípravků s výtažky z červeného jetele snižuje riziko řídnutí kostí, které je u žen v období menopauzy vysoké, přispívá k psychické vyrovnanosti, zlepšuje spánek a podle některých studií také snižuje riziko rakoviny prsu.

2. Andělika čínská

Jedním z projevů snižující se hladiny estrogenů je vysušování vaginální sliznice. To znepříjemňuje pohlavní styk a přispívá k častějšímu výskytu vaginálních mykóz a kvasinkových infekcí.Přípravky s andělikou tato obtíže nejen zmírňují, ale fungují i jako prevence. Zároveň omezují návaly horka.

3. Šalvěj lékařská

Čaj ze šalvěje je oblíbeným a velmi účinným prostředkem v boji proti nadměrnému pocení, který pomáhá i ženám v menopauze. Účinky se naplno dostaví přibližně po dvou týdnech užívání. Čaj připravíte spařením jedné polévkové lžíce sušené šalvěje šálkem vroucí vody. Po patnácti minutách čaj sceďte a vlažný popíjejte v průběhu dne.

4.Ploštičník hroznatý

Tahle bylina si poradí hlavně s návaly horka. Kromě toho pozitivně ovlivňuje i psychiku, zlepšuje soustředění a spánek. Preventivně působí proti osteoporóze a některým nádorovým onemocněním. Ploštičník můžete užívat ve formě tablet s výtažky z byliny nebo jako kapky. Protože může mít negativní vliv na játra, není vhodné dlouhodobé užívání.

5.Třezalka tečkovaná

Čaj z třezalky působí jako lehké antidepresivum, pomáhá při stresu, nevyrovnanosti a obtížích se spánkem. K nástupu účinku dochází po dvou týdnech užívání. Protože čaj není dobré užívat dlouhodobě, jsou lepší volbou volně prodejné přípravky s třezalkou. .

reklama
reklama

Komentáře