5 jazyků lásky

Jak to, že s někým vám to funguje hned, a s někým vůbec, i kdybyste se rozkrájela?

Víte, že o tom, jak vám to bude fungovat, rozhoduje to, jakým jazykem lásky každý z vás mluví? Každý z nás totiž projevuje své city jinak. Pokud chcete cítit harmonii, naučte se poznat, jakým jazykem lásky mluví váš partner. A jakým mluvíte vy?

1. Milostná slůvka a vyznání

Váš muž se nemá k přemalování obýváku? Zkuste to jinak. Vzpomeňte si, co jiného a úžasného udělal, a s uznáním mu to řekněte. Vaše pochvala v něm probudí další snahu. A uvidíte, že zeď přemaluje hned!

Pro spoustu lidí jsou totiž nejcennějším jazykem lásky slova pochvaly, vděčnosti, uznání… Často se během manželství lichotky a prosby přetaví v kritické poznámky, úkoly a požadavky. Pokud je chvála hlavním jazykem lásky vašeho partnera, pak příkazy a kritikou ničeho nedosáhnete.

2. Milostná řeč doteků

Je pro vás dotýkání a mazlení jasným signálem, že vás partner miluje? Fyzický kontakt je životně důležitý pro každého člověka. Dotek, objetí, polibek a milování – to je ten nejdůležitější jazyk lásky.

Děti z kojeneckých ústavů, které mají méně mazlení než jejich vrstevníci v rodinách, často zaostávají ve vývoji kvůli nedostatku fyzického kontaktu. Řeč doteků má obrovskou sílu a pevné objetí nebo letmé pohlazení po tváři s pusou do vlasů, když kolem vás muž prochází, řekne o jeho lásce víc než slova.

3. Společný čas a zážitky

Máte pocit, že si vás muž v poslední době skoro nevšímá? A on stále argumentuje, že přece zajišťuje rodinu, tak co od něj ještě chcete? Jenže společně strávený čas je časem blízkosti, možnosti podělit se o své myšlenky, city, zážitky a dojmy.

To je pro spoustu žen ten nejcennější jazyk lásky. Muži často nechápou, co potřebujete. Chcete se mu jen vypovídat se svými starostmi, jenže nechápe, že chcete jen, aby vás vyslechl, a začne vám hned dávat rady. Nechápe, že stojíte jen o jeho pozornost a porozumění.

4. Dárky ženu vždycky potěší

Na začátku vás partner hýčkal spoustou dárků, z kterých jste šílela radostí? A teď vám dá k narozeninám sotva kytku a bonboniéru? Dárky jsou symboly lásky a ženy je milují jako projev potěšení i usmíření.

Dávání dárku je ve všech manželských rituálech u všech národů světa. Dárek nemusí být nákladný, stačí i vlastnoručně vyrobená drobnost, co vás chytne za srdce. Hlavní je to, že na vás ten druhý myslí. Tím, že přemýšlí, čím by vás potěšil, vám dává najevo svou lásku.

5. Udělám to pro tebe rád

Máte pocit, že vám muž neříká sladké řečičky, neobjímá vás a nekupuje dárky? Jenže co když používá jiný jazyk lásky, kterým vám dává najevo, že vás má rád? Třeba pro vás neustále něco dělá! Skutek a služba je zvláštní jazyk lásky, kdy pro vás ten druhý z lásky dělá určitou práci.

Když  porovnáte, jaké projevy lásky vy považujete za důležité, s jeho ublížeností, že jste mu neudělala snídani, uvědomíte si, jak je nutné všímat si i těchto, pro vás nedůležitých, ale pro něho zásadních věcí. Každý z vás má svůj jazyk lásky.

Jakou řeč lásky máte společnou?

To, jaký projev lásky je pro vás nejdůležitější, se formuje už v raném dětství a v původní rodině. To, jak vaši rodiče vyjadřovali svou lásku k vám i jeden k druhému, ovlivňuje to, jaký způsob projevů lásky je pro vás ten nejdůležitější.

Vzpomeňte si, jak vaši rodiče vyjadřovali svou lásku k vám? Kdy jste skutečně pocítila, že vás milují?

K vyjádření lásky pak používáte obvykle tuto svou základní řeč ze svého dětství a podvědomě očekáváte, že ji bude jako hlavní projev používat i váš partner. Ale pozor! Prozkoumejte, jaký je jeho jazyk lásky, a přestanete očekávat nesplnitelné. Každý prostě vyjadřuje lásku jinak!

reklama
reklama