5 kroků ke zdravým zubům

Naučte se o své zuby pečovat pravidelně a především efektivně. Vede k tomu pět jednoduchých kroků.

1. Naučte se krouživé pohyby

Také vás učili, že zuby se mají čistit po každém jídle? Něco na tom je. Vše, co rozkoušete, zůstane na vašich zubech a vytváří zubní plak.

Nemáte-li čas si čistit zuby třikrát denně, pak aspoň dbejte na správný kartáček. Ten musí mít měkké štětiny a malou hlavičku. Zuby si čistěte krouživými pohyby odshora dolů, dolní zuby zdola nahoru.

Při čištění krčků přiložte kartáček na krček v úhlu 45 stupňů a udělejte několik malých krouživých pohybů. Kartáček byste měli každé dva až tři měsíce vyměnit za nový.

2. Pasta musí obsahovat fluor

Přírodní zubní pasta je k zubům nejšetrnější. Neobsahují žádné chemické látky.

Pokud se vám zdá ale přírodní pasta drahá, můžete sáhnout i po klasické, ale musí obsahovat fluor, který chrání zubní sklovinu před kazem. Nesmíte ho ale polykat, pro organismus je vysoce škodlivý.

3. Používejte dentální nit

Nit vyčistí mezizubní prostor, kam se s kartáčkem nikdy nedostanete. Právě tam se daří bakteriím ze všeho nejlépe, a proto nesmíte jeho čištění podceňovat.

4. Sladké ničí zubní sklovinu

Bakterie mají rády cukr. Čím více ho budete konzumovat, tím více bakterií budete v ústech mít.

Pokud pijete slazený nápoj nebo jíte sladké, měli byste si po jejich konzumaci ihned vyčistit zuby, jinak vám klesne pH zubního povlaku pod 5,5. Sklovina ztratí některé minerály a začne se tvořit kaz.

5. Jezte zásadité potraviny

Kazu předejdete i tehdy, budete-li pravidelně jíst zásadité potraviny, jako jsou čerstvá zelenina a ovoce.

reklama
reklama

Komentáře