5 přírodních léků na cukrovku

Při snižování hladiny krevního cukru se osvědčila řada bylinek i hub.

Diabetes neboli cukrovka je metabolické onemocnění, které je spojeno s celou řadou omezení týkající se potravin. Tyto vám ale zaručeně pomohou.

 

Na 14. listopadu letos opět připadá světový den diabetu a lékaři jako pokaždé bijí na poplach. Ještě před třinácti lety žilo v České republice o tři sta tisíc diabetiků méně než dnes. Mnoho lidí, u kterých se cukrovka projevila, přitom přispělo k jejímu vzniku svým nezdravým životním stylem.

Nevhodnou skladbou stravy s velkým obsahem sladkých a tučných jídel, kouřením, nepravidelným stravováním, malou fyzickou aktivitou, obezitou, stresem… Lidé vznik diabetu často sami ani nepoznají a ignorují prevenci i prvotní příznaky, kterými jsou například zvýšená žíznivost, únava či časté močení.

Mají pocit, že právě jich se cukrovka netýká, to je ovšem omyl. Už dávno neplatí, že jí trpí pouze starší lidé, postihuje dnes běžně i mladší osoby padesáti let.

Jak s ní bojovat?

Oddálit nebo zmírnit onemocnění lze zejména zdravou stravou a pohybem. To ale není vše. Jako prevence diabetu i jako jeho podpůrná léčba se skvěle osvědčili i přírodní pomocníci. Těmi jsou například některé houby, bylinky nebo vybrané druhy zeleniny.

Zázračné houby

Podle posledních studií pomáhají hladinu cukru v krvi snižovat třeba žampiony. Jejich konzumace je vhodná jako prevence, jsou ale skvělou potravinou i pro již diagnostikované diabetiky. Důležité však je používat je zásadně čerstvé nebo sušené, protože v konzervovaném stavu mohou obsahovat mnoho nežádoucích dochucovadel.

Méně známá je také houba penízovka sametonohá, která napomáhá zlepšovat činnost slinivky. Je vhodná i při redukční dietě, pomáhá bojovat proti civilizačním chorobám a má pozitivní vliv na imunitu.

Houževnatec jedlý, známější pod názvem šiitake, je vyhledávaný zejména pro své detoxikační vlastnosti. Kromě toho ale pozitivně ovlivňuje hladinu cukru v krvi a pomáhá snižovat vysoký krevní tlak. Obsahuje velké množství proteinů, zinku, draslíku, vitaminy skupiny B a vysoké množství vitaminu D.

Ajurvédská bylinka

Gymnéma lesní, že jste o ní nikdy neslyšela? Je to lékařsky významná rostlina, která má dlouhou historii využití zejména v tradiční indické medicíně, kde se používá více než dva tisíce let.

Rostlina, která má podobu liány s drobnými květy, přispívá ke snížení rizika onemocnění cukrovkou, pomáhá udržovat normální hladinu cukru v krvi a rovněž napomáhá snižovat chuť na sladké.

Při žvýkání listů gymnémy se dokonce objevuje dočasná necitlivost vůči sladké chuti. Kromě příznivých účinků na hladinu glykémie byl u extraktu z gymnémy prokázán také pozitivní vliv na krevní tuky.

Rostlina má navíc významné antioxidační vlastnosti a též se ukazuje, že je nápomocná při snižování hmotnosti. Lze ji užívat současně s antidiabetiky i inzulínem.

Správná kombinace

V boji s diabetem se osvědčila také kombinace bylin chebule srdčité, pískavice řecké seno, mořeny srdčité, křídloku vakovitého a dřišťálu osinatého. Například mořena srdčitá pomáhá čistit krev, posilovat imunitu a je silným antioxidantem.

Pískavice řecké seno zase napomáhá regulovat krevní cukr i cholesterol. Chebule srdčitá je známá pro své působení proti volným radikálům, a především pro své antidiabetické vlastnosti, tradičně se používá v indické medicíně při zvýšené hladině krevního cukru a trávicích potížích.

Sezóna dýní

I dýně, která je oblíbenou podzimní surovinou, by se měla stát součástí jídelníčku diabetiků. Jedná se doslova o superpotravinu a vitaminový zázrak z přírody. Dýně obsahuje velké množství beta-karotenu, vitaminů skupiny B, vápník, železo a velké množství draslíku.

Pro cukrovkáře je vhodná zejména proto, že obsahuje fruktózu, která je buňkám přístupná i bez inzulínu. Dýně typu hokaido navíc pozitivně ovlivňuje fungování slinivky a dokáže na sebe vázat toxiny.

Zelenina má zelenou

Chcete-li se diabetu vyhnout, velkou část jídelníčku, až 50 %, by měla tvořit také bezškrobová zelenina, jejíž konzumace by u diabetiků měla být samozřejmostí.

Mezi tuto zeleninu patří špenát, zelí, mrkev, rajče, okurka, řepa, paprika, květák, zelené fazolky, brokolice a listové saláty. V tomto případě je zlatým pravidlem, že čím barevnější je zelenina na vašem talíři, tím širší rozsah živin, minerálů a vitaminů svému tělu dodáte.

reklama
reklama