5 příznaků blížící se migrény

Migréna není jen obyčejná bolest hlavy, na kterou rychle zabere běžné analgetikum z lékárny. Postihuje celý organismus. Jak ji rozpoznat od běžné bolesti hlavy? Tady je deset základních příznaků.

Obvyklým projevem záchvatu migrény je pulzující bolest hlavy jen na jedné straně hlavy. Obvykle trvá 4 až 72 hodin, ale předcházejí mu různé varovné příznaky. Často se projevují změnou nálady, pocity únavy až vysílení, nejasné úzkosti.

Jindy bývá pacient podrážděný, popudlivý, mívá poruchy chuti k jídlu, buď jde o nechutenství, nebo naopak až "vlčího hladu". Může se objevit rovněž zvýšená citlivost na zápachy, na hluk nebo na silnější světlo.

1. Aura

U mnoha migreniků funguje aura jako jednoznačný příznak začínajícího záchvatu migrény. Nejobvyklejší je aura zraková v podobě mihotavých záblesků, výpadku části zorného pole, rozmazaného vidění, poruch čichu, sluchu či mravenčení v končetinách.

Aura se rozvíjí většinou 5 až 20 minut a odeznívá až do 60 minut před tím, než začne samotná bolest hlavy. Výjimečně může přetrvávat i ve fázi bolesti hlavy či po jejím odeznění.

2. Změny nálad

Znamením migrény mohou být i změny nálad. Někteří pacienti se cítí velmi deprimovaně nebo se jim z ničeho nic zhorší nálada. Jiní se naopak cítit výborně. Vědci zjistili, že existuje určitá spojitost mezi depresí a migrénami a že mírné nebo těžké deprese zvyšují riziko, že se z občasných migrén stanou chronické.

3. Ucpaný nos, slzení očí

Záchvatu migrény mohou také někdy předcházet příznaky nachlazení nebo rýmy. Někteří lidé mají před tím, než začne migréna, ucpaný nos nebo jim slzí očí.

4. Touha po čokoládě

Než se plně projeví nepříjemný záchvat migrény, mohou mít někteří lidé zvýšené chutě na určité potraviny. Běžná je hlavně chuť na čokoládu.

5. Časté močení

To, že se blíží migréna někdy signalizuje i to, že potřebujete „na malou“ častěji než obvykle. Tyto varovné signály  mohou dorazit nejen hodinu před migrénou, ale třeba už dva dny před ní.

Staňte se členem Premium sekce
(pokud nemáte členství)
(pokud již členství máte)
reklama

Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden