5 příznaků nemocného srdce

Onemocnění srdce nebolí, ale bývá častou příčinou úmrtí. Víte, nač si dát pozor?

Srdce je neúnavnou pumpou ženoucí krev a tím i nezbytný kyslík a živiny ke všem našim orgánům. Srdce však není stroj. Jak poznáte, že vašemu srdci dochází síla a ohrožuje vás srdeční selhání?

Při těchto signálech byste měli zbystřit. Na zadýchávání při sportu není nic zvláštního. Problém nastává, když se vám dýchá namáhavě a ztěžka, i když zrovna neděláte nic náročného.

1. Zadýchávání

Obtíže se nejprve dostavují jen při větší námaze. Později se však začnou projevovat i při lehčí zátěži, třeba při úklidu. Situace se může zhoršit natolik, že se zadýcháváte i v klidu či při činnosti, která vám dříve nedělala sebemenší problémy.

Pokud se dušnost zhorší v noci, když si lehnete na záda, je nasnadě mít se na pozoru a co nejdříve vyhledat lékaře.

2. Otoky nohou

Jedním z jasných signálů, že vaše srdce je v ohrožení, bývají i velmi časté otoky nohou a kotníků. Jenže asi jen 30 % Čechů si tento problém s otékáním končetin spojuje se srdcem, protože většina ho přisuzuje projevům únavy a stáří.

U žen bývá vznik otoků často spojen s hormonální nerovnováhou. Dalším ze signálů je velké zvětšení objemu v oblasti břicha, způsobené hromaděním tekutiny, které může provázet nechutenství.

3. Častá únava

Je samozřejmě normální, že po celodenní zátěži či sportu jste unavení a potřebujete dostatek spánku. Že něco není v pořádku s vaším srdcem, ale naznačuje stálá únava a vyčerpání, což může ukazovat i na srdeční selhání.

Proč tomu tak je? Srdce rozvádí kyslík a živiny krví do těla. Pokud srdce nepracuje jak má, pumpuje krev přednostně do životně důležitých orgánů. Dochází k menšímu prokrvení svalů a člověk je pořád unavený.

4. Přibírání bez příčiny

V případě srdečního selhání se v těle hromadí krev i voda. V důsledku toho lze pak pozorovat v krátkém čase najednou viditelný nárůst váhy (až 2 kg během týdne).

Přebytečná tekutina může někdy zapříčinit i ztrátu chuti k jídlu a také nevolnost při jídle. 97 % z nás si ale nechuť k jídlu s nemocným srdcem nespojí. Jenže i takhle může vaše tělo volat o pomoc. Proto v případě rychlého nárůstu váhy spojeného s nechutenstvím vyhledejte raději svého lékaře.

5. Silné bušení srdce

Rychlejší tep se může běžně objevit při citovém rozrušení nebo při námaze. Jenže co když srdce buší více než obvykle, aniž byste pro to měli nějaké logické vysvětlení?

Pak to může být tím, že se snaží dohnat zpomalené tempo způsobené srdečním selháním a snaží se ze všech sil rozpumpovat krev, která se v těle nahromadila. To se projeví bušením, které neodpovídá prožívané situaci.

Repelent sprej Forte

Odpuzuje komáry, ovády, klíšťata a další druhy bodavého hmyzu. Obsahuje 28 % účinné repelentní látky – diethyltoluamidu. To ho řadí mezi nejúčinnější repelenty na trhu. Lze jej aplikovat na pokožku i oděv. A nemusíte se bát, je testován Státním zdravotním ústavem v Praze.

Staňte se členem Premium sekce
(pokud nemáte členství)
(pokud již členství máte)
reklama

Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden