Můj čas na kafíčko

5 tipů, jak zmírnit alergie

Alergie na potraviny, astma, rýma a zánět spojivek, kopřivka...

Opakované kýchání, rýma a kašel, problémy s dýcháním, uslzené oči a různé vyrážky. Tak takhle u někoho začíná jaro, protože to vše alergie běžně doprovází. Víme, jak se jich zbavit!

1. Poctivý týdenní půst s kopřivou

Sedmidenní kúra spočívá v tom, že první den jíte a v různých formách pijete pouze čerstvou zeleninu, a to klidně i vařenou, dušenou nebo pečenou. Následujících šest dní ale nesmíte jíst žádné živočišné bílkoviny, ale pomoci vám může koktejl z kopřiv.

Jak na něj? Do mixéru vhoďte jednu mrkev, ¼ červené syrové řepy a kousek celeru. Přilijte k zelenině 0,2 l vody a 0,1 l kokosové vody a přidejte hrst kopřiv. Rozmixujte a popíjejte.

Kopřiva je výborná nejen proti klasické jarní alergii na pyl, ale rychle zabírá i na sennou rýmu. Můžete si z ní připravit i čaj.

2. Na svědění kůže a na oči obklady

Alergii často provází i pálení a svědění očí, které může nakonec vyústit až v dočasné zhoršení zraku.v To ale tdárně vyřeší obklady. Lehčí pálení a svědění vyřeší odvary z pupenů různých bylin. Ideální jsou borůvky, světlík, řepík, tinktura z klanoprašky čínské nebo kopretina řimbaba.

Na obklady můžete používat jak čerstvé, tak i sušené bylinky. Pokaždé se však obklad připravuje jinak. Pokud si chcete připravit obklad z čerstvých léčivek, nejdříve je lehce rozklepejte na prkénku paličkou na maso.

Jakmile budou byliny dostatečně nadrcené, můžete suchý obklad přiložit na oči nebo na vyrážku.

3. Funguje studený i teplý výluh

Pokud máte po ruce spíše sušené bylinky, pak postupujte následovně. Byliny vložte do bavlněného kapesníku nebo jiné bavlněné látky a spařte je horkou vodou. Následně látku vyždímejte a přiložte si ji na ekzém či na slzící oči.

Protože jsou však oči velmi citlivé, dbejte na to, aby látka nebyla vařící. Neměla by být ale ani zcela vychladlá. Na podrážděné oči také občas stačí jen obyčejný výluh z heřmánku. Anebo také studená voda, do které namočíte kus látky, a zase přiložíte na oči.

4. Ostropestřec na rýmu i astma

Tato léčivka je zázrak mezi bylinkami, ale je – i co se týče jarních alergií – skutečný poklad. Na alergie ji užívá už několik generací. Ostropestřec mariánský je údajně nejlepším rostlinným lékem na játra, ale i na sennou rýmu, kopřivku nebo na astma. Hotovou tinkturu z ostropestřce mariánského zakoupíte v každé lékárně nebo na internetu.

Pokud byste si ale rádi připravili čaj, pak si ho raději vyrobte sami. Jak? Je to jednoduché, potřebujete 1 čajovou lžičku roztlučených semen ostropestřce, kterou zalijete půl litrem vlažné vody a přivedete k varu.

Vařte pět minut a přidejte do odvaru 1 lžičku sušené pampelišky, 1 lžičku natě řepíku a 1 lžičku natě třezalky. Odvar odstavte z plotny a nechte v něm bylinkyy ještě 20 minut louhovat. Čaj přeceďte a pijte dvakrát denně půl hodiny před jídlem.

5. Bylinné koupele

I koupele jsou ideální formou, jak potlačit příznaky alergií. Stačí vědět, po kterých bylinkách sáhnout. Ty správné léčivky totiž zmírňují vyrážky, regenerují dýchací cesty a také posilují celkovou imunitu.

Pokud se vám alergie projevuje právě ekzémem, pomůže vám pýr, lopuch, měsíček, eukalyptus, lichořeřišnice či kostival. Máte-li dýchací problémy, vsaďte na černý bez, dobromysl, modřín, jitrocel, diviznu.

Extra tip na koupel: 50–100 g sušené byliny nebo směsi zalijte třemi litry vody a přiveďte vše k varu. Vařte ještě deset až patnáct minut. Potom odvar vylouhujte a zbylou vodu přilijte do koupele.

Ve vaně byste si měli pobýt minimálně patnáct minut, ale nikdy ne déle než půl hodiny. Také dbejte na to, aby koupel nebyla příliš horká.

Staňte se členem Premium sekce
(pokud nemáte členství)
(pokud již členství máte)

Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden