5 tipů, pro zdravější srdce

Věděla jste, že počet úderů srdečního svalu během jediného lidského života je přibližně neskutečných 2,5 miliardy? Tohle závratné číslo ale můžete ještě o něco zvýšit, když se budete řídit našimi zdravými tipy, jak na to. A nebojte se, není to vůbec nic složitého!

1 Pohyb je vždy na prvním místě

Nechceme po vás, abyste denně chodili běhat nebo navštěvovali náročné kurzy cvičení. Pokud ale chcete své srdce udržet zdravé, naplánujte si na každý všední den jednu lehkou třicetiminutovou aktivitu, která vám alespoň trochu rozproudí krev.

Může to být třeba rychlejší chůze nebo několik příjemných protahovacích cviků, případně plavání, nebo jízdu na kole. Pokud sedíte celý den v práci, naplánujte si kratší protahovací pauzy.

2 Umění si odpočinout

K celkovému zklidnění organismu je potřebný především ničím nerušený a hluboký spánek. Měl by trvat alespoň sedm hodin, během nichž se vám zpomalí srdeční tep a sniží se zároveň i tlak, srdce tak získá novou sílu a odpočine si od stresujících okamžiků, které zažíváte v půběhu celého dne.

Bez vydatného spánku ale nebudete mít dostatek energie a budete ji doplňovat konzumací jednoduchých sacharidů, tedy například čokolády nebo sušenek. Tím byste ale svému srdci zbytečně uškodili. Zdravý spánek je tedy naprostý základ!

3 Nezapomínejte na svůj tlak

Většině starších lidí stoupá s věkem i krevní tlak, a to s sebou nese nepříjemná zdravotní rizika. Pokud trpíte hypertenzí, užívejte pravidelně léky, abyste se vyhnula zbytečnému riziku infarktu.

A jestli máte podezření na jakékoli srdeční potíže, nechte si také od lékaře „natočit“ EKG. Jde o zcela nebolestivé vyšetření, které přesně ukáže, jak na tom vaše srdíčko opravdu je. Vyplatí se i pravidelná kontrola hladiny cholesterolu v krvi.

4 Zdraví i na vašem talíři

Pokud chcete své srdce podpořit, musíte se v první řadě vyhýbat nadměrnému solení, alkoholu a kofeinu v kávě i čaji. Zapomeňte i na bílé pečivo, smažená a sladká jídla a nejezte ani příliš tučných uzenin a sýrů, stejně jako slazených nápojů.

Do jídelníčku naopak zařaďte potraviny z celozrnné mouky, hnědou rýži, ječmen, pohanku a ovesné vločky. Ovoce si dopřávejte pouze dopoledne a zeleninu v její syrové formě nebo připravenou na páře.

5 Váha není váš nepřítel

Naopak, považujte váhu za svého spojence a nestoupejte na ni s pocitem, že nejste dost štíhlá a že byste měla zhubnout, abyste se víc líbila.

Ideální váha se dá vypočítat podle indexu BMI. Toho se držte a zapomeňte na to, že máte v některých místech bujnější křivky. Nezdravé diety a hladovění totiž mohou vašemu srdci ublížit stejně jako kila navíc! Optimální váha a zdravé sebevědomí je pro vaše srdce důležitější než to, jestli se vejdete do velikosti 40.

.

reklama
reklama