5 vět, které říkejte svým dětem!

Moc ti děkuji

Nejlepší učení je vlastním příkladem. Po dětech chceme, aby vždy poděkovaly. Ale děláme to sami? Pokud ne, je to velká chyba. Když budete uctiví mezi sebou i k dětem samotným, stane se tento přístup i pro děti automatickým chováním.

Zajímá mě, co říkáš

Dávejte dítěti najevo, že vás zajímají jeho názory, pocity, zážitky a myšlenky. Učíte ho i umět naslouchat. Můžete ho naučit i kompromisy. „Když mi pomůžeš uklidit, půjdeme o to dřív ven.

“ Díky tomu dítě pochopí, že problémy se dají řešit dohodou

Promiň, to mě mrzí

Je důležité dítěti ukázat, že i dospělí mohou udělat chybu a musí za ni nést zodpovědnost. A že to není hanba, ale šance na poučení, kudy cesta nevede.

Omluvit se a přiznat chybu navíc vyžaduje velký nadhled a empatii, které se dítěti budou v životě moc hodit.

Mám tě ráda

Dávejte svým vyznáním nahlas najevo, že máte své dítě, či vnouče ráda, a že se vám líbí takové, jaké je.

Že ho umíte ocenit. Poskytnete mu tak silné zázemí a pocit jistoty. Možná vám to přijde otřepané, ale tohle by měly děti slýchat často. Koukej, to je zajímavé Podporujte v dítěti zvídavost, jak to jen jde.

Když se vám podaří v něm lásku k učení vzbudit v útlém dětství, umožní mu to přežít ve škole i výuku, která by ho jinak nudila. Každé dítě je zvídavé. Objevovat a získávat nové poznatky mu přijde stejně přirozené jako dýchání.

.

Staňte se členem Premium sekce
(pokud nemáte členství)
(pokud již členství máte)
reklama

Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden