5 vět, kterými vás ničí manipulátor

Krk se nám stahuje, do tváří se žene krev, do očí slzy a hůř se nám dýchá. Cítíme pocit viny, křivdy, ponížení, a dokonce stud. Pokud ve vás tyto pocity vyvolává váš muž, máte co dělat se zdatným manipulátorem! Jak se mu bránit? 

Muž manipulátor na začátku působí velmi mile. Pod maskou úsměvu a lichotek skrývá chladnokrevnost – dokáže mistrně předstírat, aby získal nadvládu.

Možná je přece jen chyba u mě...

Klidně promění svou osobnost, jen aby co nejvěrněji zahrál to, co by se vám mohlo zamlouvat. Nejdřív vás obdivuje, a když vás dostane tam, kam potřebuje, otočí se o 180 stupňů a nestačíte se divit. Jakými větami vás ovládá?

Jsi přecitlivělá!

Manipulátor vás zahrne záplavou chvály a hned nato si vás přestane všímat, aby zjistil, co uděláte. Jestliže zareagujete, obviní vás z hysterie. Bude vás urážet a kritizovat, obvykle jako že vás škádlí, a přitom bude posouvat vaše hranice, dokud se nevzbouříte.

V ten moment jím vyprovokovanou reakci obrátí proti vám a vy vypadáte jako blázen. Manipulátoři jsou schopni člověka změnit v bezbrannou a nejistou osobu, potřebují na to jen čas.

Za vším hned něco vidíš!

Schválně dělá věci, které vás dostanou na pokraj šílenství. Například vám před očima flirtuje v reálu, i na sociálních sítích se svými bývalými, i neznámými ženami. Pokud se ho na to zeptáte, obviní vás, že jste paranoidní a ze všeho hned děláte závěry.

Posléze vyjde najevo, že vás s dotyčnou opravdu podváděl. Cílem manipulátora je vnuknout vám pochyby o vlastní intuici. Proto ve vás vyvolává neklid, aby vás z něj pak obviňoval.

To sis ale špatně vysvětlila!

Manipulátor bere energii tím, že vás neustále provokuje a sytí se z vašich emocí. Když reagujete, všechno překroutí a obviní vás, že jste „to“ zase špatně pochopila. A často popře, že něco takového vyslovil.

Schválně řekne, nebo udělá něco, aby vás mohl obvinit, že jste mu špatně rozuměla a tvrdit, že nic takového neřekl. Samozřejmě, že jste mu rozuměla velmi správně. On se jen pokouší přinutit vás začít pochybovat o své soudnosti a zdravém rozumu.

Nedělej zase hysterické scény!

Manipulátor vás nejprve vynese do nebes. To však netrvá dlouho, neboť je to patologický lhář. Když odhalíte jeho pravou tvář, ocitnete se ve strašlivém zmatku.

Manipulátor vás provokuje, a jakmile reagujete, obviní vás, že přesně tohle je to drama, které on tak nesnáší. Chce, abyste se cítila špatně, že jste si dovolila reagovat na jeho nehorázné chování. Přičemž se rozhodně měnit nehodlá.

Ty se snad úplně zbláznila!

Vynášení soudů nad ostatními obvykle propukne, když už se všechno kolem něj sype. Říká, že všechny jeho bývalky jsou žárlivé, pijí, nebo ho pořád chtějí zpátky. Často se začne dovolávat přesně těch lidí, které ještě nedávno pomlouval.

Načež i vás smete do stejného „pytle bláznů“ a opakuje nekonečný kolotoč idealizace a shazování, na kterém se ocitne každá nešťastnice, která se mu včas nevyhne.

Jak uniknout z pasti ven?

Manipulátor se snaží psychicky rozvrátit každého, kdo dokáže ohrozit jeho iluze o normálním životě. Když se tedy pokouší začít svou hru s vaším rozumem, je to nepřímá pochvala vaší schopnosti poznat, že právě jen s ním není všechno v pořádku.

Jediný způsob, jak uniknout ze spárů jeho „her“, je rozejít se s ním a přerušit veškeré kontakty. Žádné zprávy, žádné telefonáty, maily, prostě stop komunikaci. Jinak si můžete být jistá, že manipulátor udělá cokoliv, aby vás přivedl k šílenství.

Dobrou zprávou je, že pokud se manipulátor snaží znejistit vás ohledně vaší intuice, znamená to, že pro něj představuje problém.

reklama
reklama

Komentáře