Moje chvilka pohody

5 výživných potravin, po kterých určitě nezhubnete

Každý, kdo chce držet dietu, ví, že jakmile jeho metabolismus pracuje pomalu, je to průšvih. Můžete jíst jako vrabec, a stejně se vám všechno uloží do tukových zásob.

Metabolismus přeměňuje přijaté živiny na energii. Na tom, jak rychle pracuje závisí nejen spalování tuků, ale také to, zda se cítíte nabití energií, nebo naopak. Následující pětice potravin metabolismu vůbec nesvědčí.

Bílé pečivo

Výrobky z bílé mouky nemají v redukčním jídelníčku co dělat. Neobsahují totiž žádné pořádné živiny ani vlákninu, zato jsou velkým zdrojem škrobu a lepku. S prázdnými kaloriemi z bílého pečiva nemá metabolismus žádnou extra práci v porovnání s celozrnným, kdy musí zpracovat celá zrna. To zjednodušeně znamená, že pracuje v mírném útlumu a zpomaluje se. Místo rohlíků, housek, toastů, hamburgerových bulek a dalšího pečiva z bílé mouky kupujte raději celozrnné druhy, např. semínkové chleby nebo celozrnný kváskový chléb.

Lepivé druhy rýže

Jasmínová rýže je potravina s téměř nejvyšším glykemickým indexem (GI). Jedná se tedy o nejhorší volbu pro ty, kteří potřebují, aby jejich metabolismus pracoval naplno. Velice rychle totiž zvedne hladinu cukru v krvi a výsledkem pak může být zvýšené ukládání tuků a značné zpomalení metabolismu. Dobrou volbou při hubnutí nejsou ani další lepivé druhy rýže, jako kulatozrnná arborio či carnaroli. Vybírejte proto raději sypké nelepivé druhy – například basmati nebo hnědou rýži.

Sladké snídaňové cereálie

Zapékané müsli, kukuřičné lupínky či dětské cereálie v barevných krabicích opravdu nejsou ideální snídaně při dietě. Často obsahují řadu umělých sladidel, ale především představují velký zdroj jednoduchých cukrů. Vzhledem k tomu, že většina lidí má nejvyšší hladinu inzulinu v ranních hodinách, dávka cukru navíc metabolismu škodí. Tělo vždy, když jíte něco sladkého, vylučuje inzulin ve zvýšeném množství. Ten pak tělo povzbuzuje, aby vytvářelo nové tkáně včetně tukových. Metabolismus tedy dostává signál nespalovat, ale ukládat.

Sladkosti

Bonbony, sladké tyčinky, zákusky a další výrobky z cukru mají mimořádně vysoký glykemický index, což, jak ke uvedeno výše, vede ke zvýšenému ukládání tuků a chabé práci metabolismu.

Alkohol

Alkohol nedodá organismu žádné cenné živiny, jen energii. Když si dáte drink, začne tělo, dříve než cokoli jiného, pracovat na jeho spalování. Kalorie z alkoholu se tak nedovedou uložit jako tuk. Jenže když je metabolismus zaměstnaný jeho spalováním, už se nedostává na energii, kterou jste přijali v běžné stravě. A ta už se jako tuk uložit dovede. Když hubnete, vyhýbejte se destilátům a likérům, které obsahují velké množství alkoholu. Přehánět byste to ale neměli ani s lehkým alkoholem. Sklenička suchého bílého nebo červeného vína denně by měla být při dietě limit.

Staňte se členem Premium sekce
(pokud nemáte členství)
(pokud již členství máte)

Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden