5 zázračných bylinek pro lepší krvetvorbu

Jednotlivé složky naší krve můžeme sami příznivě ovlivnit.

Při nízkém počtu bílých krvinek jsme náchylní k infekcím, při nedostatku červených krvinek jsme zase unavení.

Při úbytku krevních destiček se nám po těle objevují modřiny, červené skvrnky nebo krvácíme z nosu.   Všechny tyto problémy bezpečně odhalí krevní obraz. Bylinky pak podpoří léčbu i prevenci. A vypěstovat si je můžete sami.

Tamaryšek – na červené krvinky

Má velmi příznivý vliv na obnovu krevních destiček a červených krvinek, zlepšuje chudokrevnost. Dobře se přizpůsobuje lidskému organismu. Pupeny tohoto růžově kvetoucího keře napomáhají metabolismu železa. Často se jeho užívání doporučuje pro zlepšení srážlivosti krve.

2. Vinná réva – pro bílé krvinky

Je vhodná při chudokrevnosti. Účinky mají listy, plody, ale i samotná zrníčka – tuk v nich obsažený snižuje cholesterol. Čerstvé listy můžeme přidávat do salátů. Dvě deci kvalitního bílého vína denně prospívají. Nejvhodnější je užívání tinktury, kdy jsou účinky vinné révy nejkoncentrovanější.

Extratip – víno podle abatyše Hildegardy:

Svaříme deci bílého vína, nejlépe odrůdy ryzlink, ve chvíli varu ho vlijeme do stejného množství studené pitné vody a ihned po doušcích popíjíme. Kromě ozdravných účinků má prý působit proti hněvu, smutku a zasmušilosti.

3. Dangšen – „ženšen chudých“

Je známý také pod názvem pazvonek chloupkatý a lze ho pěstovat na zahrádce. Využívá se hlavně kořen, ale účinné jsou i listy, ze kterých si můžeme připravit lahodný čaj. Z kořene se vyrábí tinktura. Působí na krvetvorbu, ovlivňuje množství bílých i červených krvinek a vyrovnává nízký krevní tlak. Spolehlivě odstraňuje problémy se studenými končetinami, protože je prokrví. Zlepšuje paměť a posiluje imunitní systém.

Z kořene dangšenu lze připravit čaj.

4. Ženšen pravý – pro odolnost organismu

O jeho síle vypovídá i lidový název – všehoj léčivý. Kořen obsahuje pro tělo několik desítek prospěšných látek. Pozitivně ovlivňuje vlastnosti krve, včetně tlaku, hladiny cukru a inzulínu. Dokáže snížit nebo zvýšit hodnoty tak, aby došlo k obnově schopnosti udržovat stabilní vnitřní prostředí v organismu. Reguluje srážlivost krve, upravuje množství červených a bílých krvinek tak, aby vznikla žádaná rovnováha. Posiluje celkově organismus a pomáhá mu vyrovnat se s dlouhodobým psychickým i jiným zatížením, proto se využívá po léčbě chemoterapií. Odstraňuje stres, depresi a zlepšuje soustředění a paměť a vůbec pomáhá s civilizačními nemocemi.

5. Rhemanie lepkavá – odborník na kostní dřeň

Sušený kořen rhemanie lepkavé pomáhá čistit krev, udržuje žádoucí hladinu krevního cukru a hlavně optimalizuje a podporuje tvorbu kostní dřeně. Nejlepší využití je formou tinktury, ale dá se připravit i odvar, kdy jednu polévkovou lžíci mletého kořene vsypeme do čtvrt litru vody a asi půl hodiny vaříme. Popíjíme vlažné, nejlépe jednou denně.

Rhemanie podporuje tvorbu kostní dřeně.

Staňte se členem Premium sekce
(pokud nemáte členství)
(pokud již členství máte)
reklama

Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden