5 zázraků, které nám přináší pilné včelky

Již v dávné minulosti lidé využívali divoce žijících včel v přírodě, aby od nich získávali jako hlavní produkt med nejen k obživě, ale i jako zvláštní dar přírody k léčení ran a nemocí. Zejména staří Řekové a Egypťané přisuzovali produktům včel významnou úlohu. Jak jim pomáhaly?

Med

Obsahuje především několik druhů cukrů (vyvážený poměr glukózy, fruktózy a sacharózy), organické kyseliny, aminokyseliny a enzymy. V medu jsou dále obsaženy v širokém spektru minerální látky a stopové prvky, navíc i zcela specifické a výjimečné složky, tzv.

inhibiny, které svými baktericidními účinky z medu činí velmi cenný léčebný prostředek. Lze ho využít skutečně mnohostranně, a to jak v prevenci, tak jako podpůrnou léčbu řady onemocnění a neduhů. Med nenadýmá, zklidňuje, hodí se i pro těhotné ženy a má díky antisklerotickému účinku nezastupitelný význam pro starší lidi.

Pyl

Včely ho sbírají, v úlu zalévají medem a konzervují. Je pro ně nezbytnou výživou. Obsahuje především bílkoviny, aminokyseliny, k tomu celý komplex vitaminu B a řady dalších látek.

Působí příznivě při snižování krevního tlaku a chorobách prostaty, má vynikající účinky u jaterních chorob v kombinaci s medem a mateří kašičkou je vkustku zázračný..

Mateří kašička

Je výměškem hltanových žláz včel dělnic a slouží jako první potrava pro larvy. Prvotní nadšení z nalezeného „zázračného elixíru“ sice již vyprchalo, ale seriózní vědecké výzkumy potvrdily celkový posilující a stimulační vliv na lidský organizmus a příznivé působení na psychiku.

Mimo jiné se uplatňuje i v kosmetice.

Propolis

Produkt včel, který slouží jako tmel na utěsňování úlu, zaplňování otvorů a skulin, má silné antibakteriální účinky, velmi dobře se kombinuje s antibiotiky a zvyšuje jejich účinnost.

Využívá se při zánětech horních cest dýchacích, nosohltanu a mandlí, při vředových chorobách preventivně proti chřipce, u popálenin, ekzémů, při infekcích ledvin, zažívacího traktu, močových cest, při kožních poraněních a trhlinách a při gynekologických onemocněních.

Včelí jed

Kdo někdy dostal včelí žihadlo, jistě prohlásí, že jejich jed jistě určitě užitečný není. Ale to by se přepočítal. Už od starověku se třeba dna léčila právě žihadly, příznivý účinek jedu na revma a svalová onemocnění je také znám již dlouho.

Funguje jako dezinfekce a snižuje krevní tlak..

Staňte se členem Premium sekce
(pokud nemáte členství)
(pokud již členství máte)
reklama

Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden