6 nejčastějších mýtů, které kolují o zubech

Jablko před spaním pomáhá vyčistit zuby. Čím dražší zubní pasta, tím lépe pro náš chrup. Parodontóza je dědičná. Znáte nejčastější mýty o zubech?

Lékaři tvrdí, že za většinu potíží s chrupem si pacienti mohou ponejvíce sami, protože věří různým tvrzením, kvůli kterým pak musí často ke stomatologovi.

Sladkosti ničí zuby

Sladkosti zuby neničí, a to ani ty dětské. Jen je třeba skutečně dbát na pravidelné čištění zubů, a hlavně správnou techniku čištění.

Pokud rodiče mají pocit, že dítě jedlo větší množství sladkostí, je vhodné mu po jídle vyčistit zuby. Jen kartáčkem a čistou vodou a samozřejmě vždy ráno a večer zubní pastou.

Čím tvrdší kartáček, tím lépe vyčištěné zuby

Toto je absolutní nesmysl. Kartáček by rozhodně neměl být tvrdý, protože by mohl poškodit dásně. Mnohem důležitější je délka a správný styl čištění. Zuby je nutné čistit minimálně dvakrát denně kartáčkem s kulatými měkkými štětinkami, a to alespoň dvě minuty a na malé ploše. Při čištění vždy postupujte směrem od dásní k zubu. Přiložte kartáček nad horní zuby pod úhlem zhruba 45 stupňů a provádějte jemné vibrace směrem k zubu. Důkladně vyčistěte vnější i vnitřní plošky zubů. Poté dejte kartáček vodorovně na kousací plochy stoliček a čistěte pohybem ve směru dopředu a dozadu. Zapomenout byste neměli také na mezizubní prostory.

Drahé zubní pasty jsou nejlepší

Podle firem jsou zubní pasty účinné pro různé typy pacientů. Existují dětské pasty s nižším obsahem fluoridu, pasty pro dospělé, pasty vhodné pro ty, kteří trpí onemocněním dásní, pasty pro bělení zubů… Podle stomatologů nejsou mezi pastami příliš velké rozdíly. Pokud si koupíte jakoukoli kvalitní od renomované firmy s obsahem fluoridu, neuděláte chybu. A zuby si dobře vyčistíte i bez pasty.

Parodontóza je dědičná

Nepatrný dědičný podíl parodontózy existuje, ale základní a jedinou prevencí zůstává důkladná a pravidelná hygiena. Pokud si zuby čistíte špatně, čeká vás krvácení dásní a případně i odhalování krčků, ať už po rodičích zdědíte špatné geny nebo ne.

Jablko pomůže vyčistit zuby

Každá potrava, která obsahuje cukr, zubům neprospívá. Platí to o jablku stejně jako o ostatním ovoci, jež obsahuje ovocné kyseliny a cukry. Takže nepomůže.

Těhotenství způsobuje vyšší kazivost zubů

To je častá výmluva maminek, ale není opodstatněná. Aby vznikl zubní kaz, musíte mít na zubu plak, který je tam z důvodu špatného čištění a nikoli kvůli těhotenství. Tvrzení, že žena přišla o zuby kvůli tomu, že si její dítě bralo z jejích zubů vápník, je tedy nesmysl.

reklama
reklama