6 nejčastějších příčin, proč máte stále hlad

Také máte pocit, že máte stále hlad? Sotva jste se najedli, už byste zase jedli. Přečtěte si, co dělat, abyste si nepřipadali jako Otesánek.


Pocit hladu je běžný lidský pocit. Pokud se ale cítíte hladoví většinu dne, není to normální. Nejčastějším důvodem je, že jíte moc málo, nebo jste se začali až moc omezovat v jídle.


1. Málo pijete

Říká se, že hlad je převlečená žízeň a v mnoha případech tomu tak opravdu je. Ještě, než se vrhnete na jídlo, vypijte sklenici vody nebo šálek zeleného čaje. Chvilku počkejte a teprve v případě, že hlad stále přetrvává, si dejte něco malého k snědku. Problém s pitným režimem má mnoho lidí. Na vodu často nemají chuť, dát si ale něco sladkého už jim problém nedělá. Myslete na to, že bez jídla vydržíte, ale bez vody vaše tělo nepřežije. Proto vždy, když vás honí mlsná, odměňte tělo sklenkou vody.


2. Nevalně spíte

Ti, kteří dlouhodobě trpí nedostatkem spánku, mají větší sklony k nadváze. Pokud chcete zhubnout nebo si váhu udržet, dopřejte si denně 7-8 hodin plnohodnotného spánku. Ve chvíli, kdy jste unaveni, totiž automaticky saháte po sladkém, kterým chcete nedostatek energie zahnat. To má samozřejmě za následek kila navíc a také vyšší riziko cukrovky. Unavené tělo touží po rychlé energii, tedy po cukrech. Pokud budete odpočatí a vyspalí, bude touha vašeho těla po cukrech nižší.

3. Chybí vám vláknina

Vláknina v jídle zajistí, že se budete cítit dříve a na delší dobu sytěji. Ženy by měly denně sníst 25 g vlákniny, muži asi o 10 g více. Nejvíce vlákniny najdete v luštěninách, celozrnných obilovinách, ovoci a zelenině. Kromě toho, že vás zasytí, pročistí vaše střeva, zlepší trávení a srovná hladinu krevního cukru. Jestli si teď začnete množství vlákniny hlídat, změny ve svých chutích a pocitech hladu pocítíte opravdu hned.

4. Jíte moc cukrů


Sacharidy tělo potřebuje k tvorbě energie, nicméně všeho moc škodí.

A to především v případě, že máte v jídelníčku hlavně jednoduché cukry. Ty tělo velmi rychle přemění na energii, ale ony zároveň způsobují rychlý vzestup inzulínu a následný pokles hladiny krevního cukru, důsledkem jsou nesnesitelné chutě na sladkévlčí hlad apod. Bílému cukru se tedy vyhýbejte obloukem. Nebuďte otrokem chutí na sladké a vyměňte cukry za polysacharidy, tedy brambory, luštěniny, obiloviny, díky kterým bude vaše glykemie a hladina inzulínu stabilnější.


5. Jíte z nudy


Ne vždy stojí za touhou po jídle skutečný fyzický hlad. Často se stává, že si jen tak něco uždibujete, protože se nudíte, potřebuje zaměstnat ruce nebo si chce zpříjemnit čas strávený u počítače. Jídlem se ale zahání i stres, špatná nálada nebo nepříjemné myšlenky. Psychologové mají pro tento termín dokonce speciální název – emoční přejídání. Neustálé ujídání ale vede k tomu, že se stimuluje ještě více slinivka a s ní i vyplavování inzulínu, což má opět za následek chutě a potřebu si něco dát.


6. Bouří se vám hormony

Pokud máte neustále návaly hladu a k tomu navíc hubnete, to by mohlo značit zvýšenou činnost štítné žlázy. Když vám nepomůže úprava jídelníčku a celkového životního stylu, bude dobré nechat si hormony zkontrolovat u lékaře. Ne vždy ale může za zvýšený hlad jen naše stravování. Může se tak projevovat i hypoglykemie nebo naopak cukrovka.


Staňte se členem Premium sekce
(pokud nemáte členství)
(pokud již členství máte)
reklama

Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden