6 rad, jak uchovat kosmetiku!

Dekorativní kosmetika a tělové přípravky mají svou životnost. Víte co a kdy raději vyhodit?

Máte doma spoustu kosmetiky? Nakupujete další a přitom žádnou nevyhodíte? Poradíme vám, jak poznáte, kdy ještě šminky a krémy používat a kdy už jsou prošlé. Své pleti totiž můžete pořádně uškodit!

1. Krémy v miskách nekupujte

Máte doma krém nebo pleťové mléko déle než rok? Rychle s ním do koše! Jejich trvanlivost bývá pouze od 3 od 7 měsíců! Obecně platí, že čím více má přípravek vody, tím kratší jeho trvanlivost je. Snažte se nepoužívat výrobky v miskách. Do nich totiž proniká příliš mnoho vzduchu. Raději zvolte lahvičky nebo tuby.

2. Do sprchy kosmetika nepatří

Tady se bát nemusíte. Vydrží vám až tři roky. Rozhodně je však neuchovávejte ve sprše nebo na vaně. Pokud se do nich dostane voda, snížíte tím jejich trvanlivost až o šedesát procent! Bakterie, které se do sprchového gelu nebo šampónu z vody dostanou, už zpátky nevydolujete. A tak nezapomeňte přípravky dobře zavírat.

3. Vůně nemá ráda světlo

Čím více alkoholu parfém obsahuje, tím delší je jeho trvanlivost. Sice vám nežlukne, zato změní barvu a vůni. Nikdy ho neskladujte na přímém slunečním světle, ale nejlépe v chladu a na tmavém místě. Pokud bude dobře zavřený, vydrží vám minimálně jeden či dva roky.

4. Pozor na rychleschnoucí laky

Jistě máte doma hromadu laků, které jste dobrých pár let ani jednou nepoužila. Pryč s nimi! Lak na nehty vám vydrží půl roku, maximálně rok! Pak dostane nevzhlednou barvu a na dně bude mít olejnatou usazeninu. Rychleschnoucí laky vám vydrží ještě kratší dobu. Proto je nezapomínejte důkladně zavírat.

Aby vám kosmetika déle vydržela, pečlivě jí zavírejte

5. Rtěnky rychle žluknou

Čím vyšší obsah tuku obsahují a čím větší je jejich pečující účinek, tím méně vydrží. Rtěnky vám mohou postupem času žluknout a hrudkovatět. Navíc lesku s aplikátorem hrozí riziko, že se do něj při nanášení na rty dostanou nečistoty. Proto je třeba jednou za čas aplikátor vyměnit.

6. Řasenky vysychají

Že je řasenka takzvaně „zkažená“, poznáte snadno, vysychá a hrudkovatí. Při denním používání vám vydrží maximálně tři měsíce. Pokud ji však nebudete dostatečně zavírat, počítejte jen s dvěma. A rozhodně nikdy nepumpujte štětečkem nahoru a dolů, i tím zkracujete její životnost.

Když už vám nevoní…

U většiny kosmetiky poznáte během pár vteřin, že je na čase se jí zbavit. Přičichněte si k ní. Pokud zapáchá, rozhodně ji vyhoďte. Kosmetika musí vonět nebo být neutrální. Stejně tak pokud změnila barvu z bílé na žlutou, není všechno v pořádku. O žmolkovatění ani nemluvě.

reklama
reklama

Komentáře