6 rad pro správný pitný režim

V létě je důležité dodržovat správný pitný režim, abychom předešli žízni, při níž je už tělo dehydrované. Každý dospělý člověk by měl denně vypít 2-3 litry přírodní pramenité nebo minerální vody.

Když budete v horkých letních dnech zanedbávat příjem tekutin a minerálů, mohou přijít zdravotní komplikace. Nároky na to, kolik toho vypít a jaké složení by tekutiny měly mít, se mění podle toho, jaký je váš aktuální zdravotní stav, jaký máte denní režim, kolik je vám let a závisí i na ročním období.

1. Základní požadavek

Základ pitného režimu by měla vždy a u všech tvořit voda, čistá pramenitá, nebo minerální, středně mineralizovaná. Vodu je možné kombinovat s dalšími nápoji, nejčastěji s čaji, ředěnými ovocnými a zeleninovými šťávami nebo stoprocentními džusy.

2. Životodárná tekutina 

Denně bychom měli vypít 2-3 litry tekutin, při zvýšené zátěži (v horku) až 5 litrů. Jejich nedostatek může způsobovat únavu, podráždění, bolesti hlavy, kloubů a snižuje i duševní výkonnost. Mějte na paměti, že voda je životodárná a že její pokles v těle už „jen“ o 20 % může být smrtelný.

3. Hořčík pro výkonnost

Každý den je vhodné začít sklenkou minerálky, ideálně s větším množstvím hořčíku. Pomůže nám získat energii a výkonnost.

4. Průběžné pití

Tekutiny je třeba doplňovat průběžně, nečekat až na pocit žízně, který je průvodním příznakem dehydratace. Jen tak s nimi může organizmus hospodařit tak, jak potřebuje. Pijte pravidelně a po malém množství. Jednorázové velké dávky tekutin po mnohahodinovém žíznění tělu nepomáhají ani neprospívají.

5. Poznat ztrátu tekutin

Nemusí to být pocit sucha v ústech, nejlépe napoví barva moči. Když je světlá, jsme správně zavodnění, tmavá moč signalizuje nedostatek tekutin, takže ihned začněte doplňovat tekutiny.

6. Podstatná je teplota

Podávané nápoje by neměly být příliš studené, měly by mít přibližně pokojovou teplotu. Studenější nápoje zbytečně zatěžují organismus.

reklama
reklama

Komentáře