6 šikovných rad, jak se nezadýchávat

Fyzická kondice ovlivňuje náš každodenní život. Pokud vám mírná námaha či rychlejší chůze do kopce nebo schodů rozbuší srdce, je na čase zpozornět.


S věkem má organismus tendenci ochabovat, proto je potřeba tělo více zapřáhnout. Odhodlejte se k činu a vyberte si sport, který vás jen tak nepustí.


  1. Pohyb od rána


Začněte hned po probuzení. Svižně vstaňte, udělejte pár dřepů a při čištění zubů propínejte nohy a záda. Energii, kterou v sobě najdete hned ráno, pocítíte po celý den. Jestli se vám nechce, překonejte se, nejpozději za tři týdny se z toho stane váš přirozený návyk.


  1. Všude po svých


Donutit se k pohybu není snadné, začněte proto obyčejnou chůzí. Je to nejpřirozenější pohyb šetrný ke kloubům, což zvláště ocení lidé s nadváhou nebo senioři.


Pro zlepšení fyzičky je třeba chodit rychle, jen tak budete posilovat srdce a celou dolní polovinu těla. Začněte rovinkou a postupně se propracujte ke kopcům, schodům a terénu. Tam budete intenzivně posilovat i hýždě a nohy.


  1. Zkuste anaerobní cvičení


Najděte si pohyb, který by vás bavil, abyste ho vydrželi dělat pravidelně. Třeba tzv. anaerobní cvičení, při kterém se zadýcháte a pěkně se u něj zapotíte. To pomáhá budovat kondici a posiluje srdce. Patří sem třeba zumba, box nebo míčové sporty. Pohyb ale může suplovat i luxování či vytírání.


  1. Protahujte se


Nezapomínejte na časté protahování a vzpřímenou chůzi. Zhroucený trup a celkově zkrácené svaly vám „kradou“ dech. Protahování zvládnete i při jízdě metrem, čekání ve frontě nebo v práci na kancelářské židli.


  1. Vsaďte na zeleninu


Omezte jídla, po kterých je vám těžko. Tzn. tučná jídla, uzeniny, hutné omáčky. A také se nepřejídejte. Talíř můžete mít klidně plný, ale polovinu by měla tvořit zelenina. Některé druhy vám dokonce pomohou posílit plíce – mrkev, brokolice, zelí, listová zelenina, česnek. Plicím prospívají také jablka, chilli nebo lněná semínka.


  1. Všude čerstvý vzduch


Doma pravidelně uklízejte a větrejte, případně si pořiďte čističku vzduchu či květiny, které s jeho očistou pomáhají.  Naučte se spát při otevřeném okně, bude se vám mnohem lépe dýchat.

reklama

Komentáře