6 tipů pro soužití psa a kočky

Kočka a pes – jde to dohromady? Ano, jde, za předpokladu, že nastolíte jasný řád a budete dodržovat jednoduchá pravidla, můžou se i z „úhlavních nepřátel“ stát nejlepší kámoši.

Máte doma pejska a rádi byste si k němu pořídili i kočičku nebo naopak? Bojíte se však mít je v jedné domácnosti? Nemusíte! Když to vezmete za správný konec, najdou si k sobě cestu…

Sourozenci odmalička

Pokud spolu pejsek a kočička vyrůstají odmala, pak je vysoká pravděpodobnost, že se z nich stanou parťáci. Hrají si spolu, škádlí se, ale vše bývá v dobrém, většinou i poté, co vyrostou.

Pokud půjde o nového člena domácnosti, je údajně vhodnější pořídit novou kočku ke staršímu psovi. Pes si údajně na nový přírůstek zvyká líp než kočka. Kočky vetřelce obecně snášejí hůř než psi. Ale pochopitelně existuje i varianta, že si ke starší kočce do domácnosti pořídíte štěně.

Koutek pro každého

Ještě předtím, než nového člena přivedete domů, připravte speciální prostor jenom pro něho. Nová kočka či pes by měl mít svůj pelíšek, samozřejmě i svoji misku s vodou a krmivem. Kočičí záchod by neměl být v dosahu psa.

Prostor zajistěte i původnímu mazlíčkovi – vyhraďte mu místo, kde se může před novým obyvatelem domácnosti schovat a kde se bude cítit v klidu a v bezpečí.

Navyknutí na pach

Při seznamovaní psa a nového kotěte nechte nejprve kotě, aby se u vás v klidu zabydlelo. Do pelíšku obou zvířátek dejte dečku, kterou pak navzájem vyměníte – kočka a pes si tak zvyknou na pach toho druhého. Další možností je nechat nový přírůstek v místnosti, a pak do ní pustit druhé zvíře.

Zamezte konfliktům

Při blízkém seznamování kočku i psa důkladně pozorujte, aby na sebe zbytečně neprskali a nevyjížděli po sobě. V případě, že pes bude chtít kočku honit po bytě, je na místě ho pokárat.

Psi po nějaké době začnou kočku ve smečce respektovat jako nadřazenou a nechají ji být. Může se stát, že kočka po psovi vyjede packami, je proto dobré ji ze začátku malinko přistřihnout drápky.

Dejte tomu čas

Zvířatům ponechte prostor, dejte jim čas na to, aby si na sebe zvykla. Rozhodně je násilně netlačte do kontaktu, nenuťte je k přátelství. Zvířata si musí sama vybudovat vzájemný vztah a najít si k sobě cestu.

Neustále zvířatům vysvětlujte, že ten druhý je také hodný a že ho opravdu nesmí napadat. Chvalte je, pokud spolu vycházejí, už jen za to, že sdílejí společný prostor.

Pozornost pro oba

Je důležité každý den věnovat dostatek pozornosti jak novému přírůstku, tak původnímu členu vaší smečky. Dávejte oběma najevo, že o ně stojíte a máte je rádi. Dopřejte si společné chvíle, ale věnujte se také každému zvlášť. Když pohladíte jedno zvíře, pohlaďte ihned i druhé.

reklama
reklama