6 varovných příznaků rakoviny prsu

Co není normální

Některé varovné změny na prsou mohou být velmi nápadné, jiné musíme aktivně hledat. Někdy jde dokonce o natolik jemný příznak, že není vůbec jednoduché jej objevit. Všechno, „co není normální“, by měl vidět lékař, a to buď gynekolog, nebo praktik.

V takovém případě byste neměla odkládat jeho návštěvu.

Nález a vtažená tkáň

Pokud se v prsu najednou objeví hmatný útvar, který tam ještě před nedávnem nebyl, nemusí to automaticky znamenat, že jde o zhoubný nádor.

V prsech se mohou objevovat cysty, hormonální zduření ve žláze nebo také nezhoubné nádory. V každém případě je však nutné hmatný nález vyšetřit ultrazvukem či mamografem. Jen ty totiž dokážou stoprocentně určit, zda se jedná o nezhoubnou cystu, anebo o nádor.

S nádorem může souviset i “vtažení” části tkáně do prsu a následný důlek. Ani to není běžný stav. Kůže na zdravém prsu bývá volná a hladká.

Krvavý výtok

Výtok se objevuje sám od sebe a dělá flíčky na prádle.

Když lehce zmáčknete dvěma prsty bradavku nebo dvorec, vytéká z něj tekutiny mnohem více. Tuto tekutinu je třeba otřít bílým kapesníkem a prohlédnout si její barvu. Hnědá nebo dokonce jasně červená barva je jako rozsvícené výstražné světlo.

Vtažená bradavka

Všímejte si pečlivě svých bradavek. Pokud se náhle jedna vtáhne dovnitř a nejde vysunout ven, pak zbystřete.

Některým ženám se bradavky vtáhnou, protože prodělaly zánět prsu, některým se to stane bez příčiny. První i druhý důvod je vždy pokynem k vyšetření prsu.

Náhlé zčervenání

Zčervenání kůže prsu, pokud nemáte teplotu, bývá často příznakem zánětu.

V mnoha případech je však také příznakem nádorového onemocnění. Při zánětu je prs silně bolestivý. Bolest bývá tak veliká, že si žena nechce nechat na prs ani sáhnout. Je-li prs červený, ale při tom příliš nebolí, jde o závažný příznak, se kterým jděte bez prodlení k lékaři.

Vznik dolíčků

Není normální, pokud se kůže prsu začne výrazně měnit. Je tuhá, všechny póry jsou v ní více viditelné a podobá se slupce pomeranče. Takzvaná pomerančová kůže se na prsu vytvoří v momentě, kdy nádorové buňky zaplní drobné lymfatické cévy.

Každý prs je jinak velký

Některé ženy mají asymetrická prsa od dospívání, drobné odchylky velikosti a tvaru jsou normální. Zbystřit a zajít si k lékaři byste měla v momentě, kdy se jeden prs postupně zvětšuje a tuhne.

.

reklama
reklama