Můj čas na kafíčko

7 kroků, jak zkusit ovládat sny

Toužíte proniknout do svých snů a lépe jim rozumět? Když se naučíte ovládat svoje sny, můžete pak lépe zvládnout i situace, které jsou pro vás noční můrou. Přitom způsob vědomého snění byl známý už ve starověkém Řecku. My vám prozradíme, jak na to.

Vědomé snění je stav, ve kterém si snící člověk uvědomí, že spí, a to mu dá možnost svůj sen vědomě ovládat. Situace, které si ve snu navodíte, jsou projekcí podvědomí a prostřednictvím vědomých snů si tak můžete vyřešit například některé věci, které vás už dlouho trápí, aniž byste o tom možná věděli. Slavní psychologové, například Carl Gustav Jung ve způsobu vědomého snění viděl tu nejlepší cestu, jak nejlépe pochopit sebe sama.

Můžete změnit svůj život

Vědomým ovlivňováním vašich snů tak můžete zásadně obohatit a kompletně změnit svůj život. Můžete tak změnit prostředí, situaci a dokonce i lidi, se kterými se ve snu chcete potkat, včetně i svých zesnulých a blízkých členů rodiny, po kterých se vám stýská a potřebujete sis nimi něco doříct. Prostřednictvím vědomých snů můžete natrénovat situace, na které v běžném životě nemáte dost odvahy. Pracovní pohovor, rozchod s partnerem nebo mluvení před lidmi. Když alespoň částečně vylepšíte své spací návyky a osvojíte si 7 jednoduchých kroků k vědomému snění, měla byste se schopnost vědomého snění naučit.

1. Už žádné ponocování

Na kvalitu vašeho spánku a snění má zásadní vliv hormon melatonin, který je produkován nadvěskem mozkovým ve tmě a ve spánku. Aby se vám snadněji dosahovalo vědomého snění, měli byste tělu pomoci zvýšit produkci tohoto hormonu. Jeho produkce je tak nejvyšší právě během tmy a maxima dosahuje mezi druhou a čtvrtou hodinou ranní. Z toho vyplývá jednoduché pravidlo: Ponocujete? Tak se rozlučte se s vědomým sněním.

2. Spěte v absolutní tmě

Produkce melatoninu je nejvyšší v hluboké noci, ale musíte spát i v absolutní tmě. Jestli vám tedy do ložnice, kde spíte, přes okna prosvítá pouliční osvětlení, nebo vidíte světlo, či záření televize například z vedlejšího pokoje, kupte si raději těžké závěsy a zavřete si na spaní pořádně dveře. V absolutní tmě se vám totiž také mnohem častěji zdají sny, protože mozek nemusí podvědomě reagovat na rušivé podněty, způsobené světlem.

3. Dodržujte spánkový režim

Zásadní krok je navyknout tělo na pravidelný režim spánku. To znamená chodit spát a vstávat každý den ve stejnou hodinu. Vaše tělo si po určité době zvykne, že právě tato hodina je tou, kdy se ukládá ke spánku a mnohem lépe tak také bude fungovat produkce melatoninu. Zanedlouho se budete budit zhruba 5 minut před zazvoněním budíku. Právě proto, že tělo bude odpočaté a navyklé na daný režim.

4. Omezte působení elektroniky

Na produkci melatoninu má vliv také to, kolik času denně strávíte prací s elektronikou. Čím více hodin to je, tím nižší je pak noční produkce melatoninu. V ideálním případě byste tak prací na svém počítači neměli strávit víc než 5 hodin denně. Také se snažte co nejvíce omezit práci s mobilním telefonem a přes noc nemějte mobilní telefon, televizi ani počítač v blízkosti své postele.

5. Dopřejte si masáž

A pokud, tak rozhodně ne zapnuté! Každý večer, než ulehnete do postele, věnujte svému obličeji odpočinkovou relaxační masáž. Nejen, že se tak lépe vstřebají veškeré pečující kosmetické přípravky, ale lépe si rozproudíte krev a minimalizujete tvorbu mimických vrásek, ale také uvolníte obličejové svaly a aktivujete produkci serotoninu, který se v těle mění na melatonin a endorfinu. Právě ten způsobí, že se vám bude lépe a snadněji usínat.

6. Promítněte si celý váš den

Vždy, když večer ulehnete do postele, přehrajte si v duchu vše, co se vám ten den stalo. Snažte se si vzpomenout od samotného začátku, když jste vstali z postele, až do okamžiku, když jste do ní večer zase ulehli, a to do nejmenších detailů. Co jste dnes zažila? Kdo vás čím překvapil? Pokud si budete takto přehrávat váš den každý den, nastartujete tak své podvědomí a vědomé snění pro vás bude neprostou hračkou.

7. Naučte se poznat, kdy sníte

Posledním krokem je naučit se rozpoznat okamžik, kdy sníte. Pokud se vám ve snu začne vyjevovat něco z předchozího dne, zkuste vědomě něco změnit. Poté už by se měla bariéra prolomit a vy byste měli být schopni svůj sen začít ovládat. Stejně tak je dobré zautomatizovat si určitou činnost. Položte si například na vypnutý sporák hrnec a kdykoliv kolem něj budete procházet, trošku s ním pootočte. Pokud to budete dělat dostatečně často, po určité době se vám tato situace zobrazí také ve snu. Právě díky tomu, že ji budete mít zautomatizovanou, s největší pravděpodobností bude tato situace momentem, kdy si uvědomíte, že sníte a budete tak mít možnost váš sen ovládat.

Staňte se členem Premium sekce
(pokud nemáte členství)
(pokud již členství máte)

Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden