Moje sladké tajemství

7 příznaků, které odhalí alzheimera! Přece nechcete přijít o vzpomínky...

Nepodceňujte signály, které vysílá vaše tělo a mozek. Vědí, co chtějí říct.

Znáte ten drsný vtip o Němci jménem Alzheimer, který vám schovává věci? Nemoc samotná ale rozhodně úsměvná není. Lidí s Alzheimerovou chorobou totiž každoročně přibývá.

Mozkové buňky během života postupně ubývají a chřadne nejen paměť, ale také schopnost vyjadřovat se a soustředit. Mozek stárne stejně jako zbytek těla, přesto to neznamená, že každý stárnoucí člověk musí být nutně zasažen demencí.

Mějte se na pozoru už po padesátce

Demence bohužel stále není léčitelná, i proto je třeba věnovat pozornost jakýmkoli zásadním změnám v chování a osobnosti, a to nikoli až po šedesátce, ale o deset let dříve. Jaké signály není radno podceňovat?

1. Bezradnost a nerozhodnost

Postupně se zhoršují především kognitivní funkce, tedy paměť, myšlení a úsudek. A všeobecně známým příznakem je zapomínání.

Pokud vám začne dělat problém rozhodovat se, zaměňujete slova, opakujete činnosti nebo býváte občas dezorientovaní a zmatení v čase i prostoru, je na čase poradit se s praktickým lékařem. Tato nemoc postihuje častěji ženy.

2. Horší slovní zásoba

To, že ze sebe občas nedokážete vymáčknout slovo, není alarmující. Jenže v případě alzheimera jde o vážnou poruchu. Nemocní zapomínají mnohem víc a častěji, zužuje se jim slovní zásoba, vyjadřují se vulgárně a slova nelogicky zaměňují, opakují a kladou do vět naprosto beze smyslu.

3. Ztráta zájmu

Přestaly vás po padesátce bavit koníčky nebo jste apatičtí k pracovním povinnostem? Jste nešikovní a zpomalení? Mohlo by jít o přirozenou únavu, ale také o první projevy alzheimera.

Dochází také k zanedbávání hygieny, mizí vkus v oblékání, nemocní mají potíž vhodně se obléknout i s ohledem na počasí. Varovné je také zhoršování sebekontroly a rostoucí sebestřednost.

4. Podivné změny chování

Obvyklé jsou záchvaty hněvu, sebelítosti a pláče. Člověka postihuje paranoia a úzkostné stavy, mění se mu často nálady a upadá do letargie. Ale může se objevit i opačný extrém, jako je hyperaktivita, přehnaný smích nebo třeba prozpěvování.

5. Nutkavé návyky a úzkost

Zatímco letité koníčky mizí, objevují se nové zvyky a nutkavé návyky. Obtěžující může být potřeba hromadit či nakupovat věci, potraviny… Nutkavost se ale může projevovat i v potřebě neustále něčím zaměstnávat ruce, kontrolovat zavřená okna či dveře, provádět různé úkony a rituály. K tomu se přidávají úzkostné pocity a stavy.

6. Bludy a halucinace

Lidé s demencí postupně přestávají rozumět světu, ve kterém žijí, mají pocit, že všude na ně číhají nástrahy a jejich blízcí na ně útočí. Trpí halucinacemi, které jen těžko oddělují od reality, bludy v nich vyvolávají strach a s pocitem, že se jen brání, mohou být k druhým agresivní.

7. Mizející čich

Zhoršování či ztráta čichu může signalizovat Alzheimerovu (i Parkinsonovu) chorobu a k oslabení tohoto smyslu často dochází ještě dřív než k jiným příznakům. Proto je dobré v takovém případě zbystřit a se svými obavami se svěřit odborníkovi. Ačkoli tyto neurodegenerativní nemoci nelze vyléčit, jejich včasné podchycení může postup demence zbrzdit.

Staňte se členem Premium sekce
(pokud nemáte členství)
(pokud již členství máte)

Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden