7 tipů pro lepší paměť

Už od pětadvaceti let se vaše paměť začíná zhoršovat a stárnout. První poruchy ale zaregistruje většina lidí až po padesátce. Když však víte, jak na to, může být váš mozek fit třeba do sta let. Máme pro vás skvělé rady!

1. Trénujte


Bez tréninku naše paměť postupně ochabuje, proto je nutné ji neustále cvičit. Vhodným tréninkem může být třeba hraní deskových her, slovní fotbal, učení se cizích jazyků, anebo třeba i luštění křížovek a kvízů, a četba. Když včas vsadíte na prevenci, oddálíte nástup potíží. Pozorujete, že se vaše paměť zhoršuje? Zkuste cílený trénink. Ve větších městech se dají najít speciální kurzy, na internetu zase stránky, kde vám „ušijí“ cvičební program přímo na míru. Do chytrého telefonu si pak můžete stáhnout aplikaci na trénování paměti kdekoliv a kdykoliv.

2. Hýbejte se i odpočívejte

Mentální funkce a paměť zlepšuje pravidelná fyzická aktivita. Ideální na okysličení mozku je běh nebo aerobní cvičení, jóga vám zas pomůže s koncentrací a pozitivním myšlením. Důležitou roli hraje i spánek. Je třeba, aby byl kvalitní a nepřerušovaný. Neřešte před spaním důležité či stresující záležitosti.

3. Dobře jezte

Potraviny prospěšné pro náš mozek naštěstí patří mezi ty, které většině lidí chutnají. Kupříkladu grilovaná ryba, zeleninový salát, kvalitní hořká čokoláda, jablka, oříšky, hroznový džus. Zařadit do každodenního jídelníčku potraviny vhodné pro mozek je vlastně velmi příjemné. Navíc si po obědě můžete klidně dát svou kávu a večer zase deci kvalitního červeného vína. Obojí totiž vašim „malým šedým buňkám“ prospívá.

4. Dopujte se kyslíkem


K tomu, aby pracoval na plné obrátky, potřebuje mozek hodně kyslíku. Když mu ho dodáte málo, cítíte se unavení. Při dlouhodobém nedostatku chátrá paměť mnohem rychleji. Více životodárného plynu pro mozek vám může přinést kyslíková terapie. Nechce se vám za ní utrácet? Udělejte si každý víkend výlet do přírody. Svižná chůze lesem na čerstvém vzduchu se postará o to, že tělo dostane, co potřebuje.


5. Nebuďte sami


Je všeobecně známo, že samota člověku škodí a naopak kontakt s ostatními lidmi mozku prospívá. Čím víc máte přátel a čím jsou vaše společenské kontakty pestřejší a bohatší, ať už jde o věk, koníčky nebo zaměstnání, tím lépe. Různí lidé přinášejí do vašeho života různé podněty a to je to, co povzbuzuje váš mozek k lepší činnosti a současně posiluje vaši paměť.

6. Věnujte se koníčkům


Činnost, která vás baví, vám zároveň také prospívá. Navíc informace, které vyhledáváte kvůli vašim zálibám, si pamatujete mnohem lépe než ty, které si prostě zapamatovat musíte, třeba kvůli vašemu zaměstnání. Mít koníčky je skutečně prospěšné a na to, do jak vysokého věku se udržíte v psychické pohodě, to má opravdu velký vliv.


 7. Vsaďte na bylinky a potravinové doplňky


V posledních letech se čím dál tím větší oblibě těší tzv. chytré drogy. Jedná se o látky, které zlepšují zásobování mozku krví nebo se starají o výživu nervových vláken. Zkusit můžete také bylinky, některé dokážou totéž. Lepšího prokrvení dosáhnete třeba s gingko bilobou, ke zpomalení stárnutí a udržení mozku v kondici může pomoci pupečník asijský, ženšen, bakopa drobnolistá, anebo rozchodnice růžová. V obchodě s bylinkami vám už poradí.

Staňte se členem Premium sekce
(pokud nemáte členství)
(pokud již členství máte)
reklama

Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden