7 tipů pro zdravé zažívání

Každého občas trápí nadýmání, zácpa, plynatost či jiné zažívací potíže. Můžete tomu ale snadno předcházet! Stačí dodržovat jednoduchá pravidla a občas přivolat na pomoc bylinky ze zahrádky.

1. Méně, ale častěji

Všeobecně se doporučuje jíst menší porce častěji během dne, zhruba po 3–3,5 hodinách. Ráno nevynechávejte snídani, ne nadarmo se říká, že je to nejdůležitější jídlo dne. Na noc pak nejezte těžká jídla, bude se vám lépe spát.

2. Důležitá vláknina

Zařaďte do jídelníčku potraviny bohaté na vlákninu. Podpoříte tím své trávení a docílíte dříve pocitu sytosti. Jezte 5 porcí zeleniny a ovoce denně a bílé pečivo nahraďte celozrnnými potravinami a luštěninami.

3. Zdravé rostlinné tuky

Není dobré z jídelníčku vynechat tuky. Omezte jen potraviny s vysokým obsahem živočišných tuků a mastná a smažená jídla. Zaměřte se na rostlinné tuky.

4. Kysané mléčné výrobky

Obsahují probiotika s prokázanými účinky na zdraví.Kromě obsahu vápníku, fosforu a vitaminů se tyto výrobky pyšní kvalitními bílkovinami, které je činí ve srovnání s mlékem lépe stravitelné.   5. Jezte libové maso Jestliže chcete, aby vaše zažívání fungovalo jak má, dejte přednost libovému masu.

Nejlepší je rybí, dále kuřecí, krůtí, králičí, případně libové hovězí, vepřové či jehněčí. Nebudete tolik zatěžovat žaludek a žlučník.

Staňte se členem Premium sekce
(pokud nemáte členství)
(pokud již členství máte)
reklama

Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden