7 věcí, které jsou v hádce tabu!

Schyluje se k hádce? Základem úspěchu dlouhého manželství je naučit se ve chvíli, kdy se blíží hádka, změnit včas téma a myslet si své. Je to osvědčená technika, s kterou si ušetříte spoustu nervů a bezesných nocí.

Staré křivdy

Za dlouhou dobu, co jste spolu, máte za sebou už nespočet hádek a drobných sporů. Důležité ale je, abyste je před partnerem zas a znovu nevytahovala. Jakmile začnete větou: „Ale tys mi tenkrát řekl, že...“, nehrajete už férovou hru. Partner má zaručeně také schovaná esa v rukávu, ale v konstruktivní hádce by se používat neměla.

Rodinní příslušníci

Když už k hádce dojde, nenadávejte na jeho rodiče a příbuzné. Hrozí vám zbytečné riziko, že jim to vaše polovička vyzvoní a navíc se stejně dozvíte, že vaši rodiče jsou ještě horší, než ti jeho. Rodina je prostě tabu. A pokud vás partner v tomto duchu přece jen urazí, nesnažte se mu to oplácet. Vedlo by to jen k dalším sporům.

Dohady o ničem

Někdy to na člověka přijde a chce se hádat účelově. Spor sice nikam nevede, ale je možné dohadovat se až do rána. Že vás to už dávno nebaví? Tak se klidně seberte, řekněte, že si promluvíte později a běžte si lehnout! Pamatujte, že moudřejší ustoupí - neustupujete však od svého přesvědčení, ale od hrozby hádky a nevratných škod na vašem vztahu.

Zbytečné lži

Zásadně se nedoporučuje v hádce lhát. Pokud je to nezbytně nutné, nezacházejte do žádných zbytečných detailů, později byste se do nich mohla zamotat. Nezveličujte to, co chcete řešit. Netvrdíme, že přehlížení problémů a neshod není nejlepší cesta k pohádkovému soužití.

Ale pokud je váš vztah ustálený a máte zajetý určitý rytmus, může být vyhýbání se konfliktním tématům jedině prospěšné.

Nadávky a urážky

Za žádnou cenu se ve chvílích, kdy se vám zatmí před očima, nesnižujte k vulgarismům a nadávkám. Máte přece svou úroveň a také nikdy nevíte, jakou skrytou slovní zásobu by vám mohl předvést váš partner. Oba byste se měli chovat ke svému protějšku slušně a s úctou, a to i v těch nejnapjatějších chvílích.

Pamatujte, že některá slova nemusí jít už nikdy vzít zpět.

Přehánění a rychlé závěry

Člověk má někdy během vášnivého sporu tendenci přehánět a dramatizovat. A to se vůbec nevyplácí. Nedělejte také žádné rychlé závěry! Ovládejte se, a nepodléhejte momentálnímu návalu emocí.

Vyvarujte se především výrazů jako nikdy, vždycky, stále apod. Jsou to vražedná slova, která dodávají situaci příliš velkou váhu.

Rychlý útěk

Prásknutím dveří nic nevyřešíte. Váš partner si naopak bude myslet, že vám v hádce došly argumenty.

I když vás vytočí doběla, zkuste se zhluboka nadechnout a pak pokračovat v konstruktivní debatě, dokud nepřijdete na řešení..

reklama
reklama