7 zázraků pro lepší zažívání

Každého občas trápí nadýmání, plynatost či jiné zažívací potíže. Můžete tomu ale snadno předcházet! Stačí dodržovat jednoduchá pravidla a občas přivolat na pomoc bylinky ze zahrádky.

1. Méně, ale častěji

Všeobecně se doporučuje jíst menší porce častěji během dne, zhruba po 3–3,5 hodinách. Ráno nevynechávejte snídani, ne nadarmo se říká, že je to nejdůležitější jídlo dne. Na noc pak nejezte těžká jídla, bude se vám lépe spát.

2. Důležitá vláknina

Zařaďte do jídelníčku potraviny bohaté na vlákninu. Podpoříte tím své trávení a docílíte dříve pocitu sytosti. Jezte 5 porcí zeleniny a ovoce denně a bílé pečivo nahraďte celozrnnými potravinami a luštěninami.

3. Zdravé rostlinné tuky

Není dobré z jídelníčku vynechat tuky. Omezte jen potraviny s vysokým obsahem živočišných tuků a mastná a smažená jídla. Zaměřte se na rostlinné tuky.

4. Kysané mléčné výrobky

Obsahují probiotika s prokázanými účinky na zdraví. Kromě obsahu vápníku, fosforu a vitaminů se tyto výrobky pyšní kvalitními bílkovinami, které je činí ve srovnání s mlékem lépe stravitelné.

5. Jezte libové maso

Jestliže chcete, aby vaše zažívání fungovalo jak má, dejte přednost libovému masu. Nejlepší je rybí, dále kuřecí, krůtí, králičí, případně libové hovězí, vepřové či jehněčí. Nebudete tolik zatěžovat žaludek a žlučník.

6. Pravidelný pitný režim

Pijte 2 litry vody denně. Ideálně co nejvíce omezte nápoje obsahující kofein, alkohol a cukr.
Nevhodné jsou i sycené nápoje. Naopak zkuste bylinné směsi, které vám mohou pomoci s trávením, vyprazdňováním či plynatostí.

7. Dopřejte si dostatek času

V první řadě nejezte ve spěchu a každou sousto pomalu a důkladně rozžvýkejte. Snažte se žít zdravým životním stylem. Pravidelně se hýbejte, nepijte přemíru alkoholu a nekuřte. Díky tomu si udržíte nejen dobré zažívání, ale také zdravou tělesnou hmotnost.

reklama
reklama