8 domácích receptů proti nachlazení a chřipce

Domácí recepty z přírodních ingrediencí pomáhají už spousty let při řešení různých zdravotních neduhů.


Jestliže vás trápí chřipka nebo nachlazení, případně chcete posílit imunitní systém, vyzkoušejte některý z následujících receptů.


  1. Med se skořicí


Pokud vás hodně škrábe v krku a trápí kašel, vyzkoušejte jednoduchý uklidňující prostředek připravený ze 3 polévkových lžic kokosového oleje, 3 polévkových lžic medu a 1 čajové lžičky skořice. Vše promíchejte a užívejte celý den.


  1. Kuřecí polévka


Zmírňuje příznaky nachlazení. Při něm pijte nejen dostatek tekutin, ale dopřejte si i dva talíře kuřecí polévky denně. Nejen že vás prohřeje a posilní, ale zabrání i tvorbě hlenů.


  1. Cibulový čaj


Tento čaj pomáhá například, když vás neposlouchají hlasivky. Menší očištěnou cibuli nakrájejte nadrobno, zalejte vroucí vodou a nechte 10-15 minut louhovat. Pak přeceďte, dochuťte citronem, medem a vypijte.


  1. Kysané zelí


Má vyšší obsah vitaminu C než pomeranč, obsahuje vitaminy K, B, železo, hořčík i fosfor, a proto se řadí mezi vitaminové bomby. Je jedním z nejúčinnějších pomocníků v boji s chřipkou a nachlazením. Navíc detoxikuje organismus.


  1. Tvarohový zábal


Tvarohový zábal můžeme použít při kašli, chrapotu a zánětech všeho druhu. Tvaroh během svého působení zahájí proces mléčného kvašení, čímž začne pohlcovat zánětlivé látky, zmírní otok, povzbudí prokrvení. Připravíme si ho tak, že 1 vaničku netučného tvarohu natřeme asi v půl centimetrové vrstvě na lněný nebo bavlněný šátek, ten zabalíme a položíme na prsa (nebo na místo, kde probíhá zánět) tak, aby mezi pokožkou a tvarohem byla jen 1 vrstva šátku. Nakonec ještě upevníme například šálou.


  1. Tymiánový sirup


V čase chřipek je k nezaplacení schopnost tymiánu uvolňovat hleny a ulehčovat vykašlávání. Tymiánový sirup připravíte ze šálku vody, půl šálku třtinového cukru a 10 g tymiánu. Nejdřív ve vodě na mírném oni rozpusťte cukr a po rozpuštění vařte ještě několik minut. Vypněte oheň a přidejte tymián. Nechte několik hodin odpočívat, přeceďte a pak skladujte na chladném a tmavém místě, ideálně ve skleněné lahvičce. Pokud chce pozitivní účinky tymiánové tinktury znásobit, použijte místo části cukru med. Ten však přidejte až poté, co sirup vychladne.


  1. Čaj ze šalvěje


Šalvěj lékařská patří mezi bylinky, které jsou běžně dostupné v lékárnách a dalších obchodech. Pomáhá při nachlazení a používá se jako kloktadlo při bolestech v krku několikrát denně.


  1. Žvýkačka bez cukru


Zní to fantasticky, ale žvýkačka dokáže udržovat v kondici uši. Zánět uší patří k nepříjemným bolestem a častým nemocem zimního období. Při chřipce se smrkáním dostává hlen i do ušní trubice. Podle vědců se ale riziko, že onemocníte zánětem ucha snižuje o polovinu, žvýkáte-li pětkrát denně. Akt žvýkání totiž posouvá hlen z ucha. Sladidlo xylitol, které se dává do žvýkaček bez cukru, navíc napadá bakterie, jež problém způsobují.

reklama
reklama

Komentáře