Moje sladké tajemství

8 letních osvěžení z kuchyně

Obecně platí, že hůř stravitelné potraviny naše tělo zahřejí a ty lehčí zase spíš ochladí. Při velkých vedrech často saháme po ledové kávě či zmrzlině, abychom ochladili tělo. Jsou ale jídla a nápoje, které umějí pracovat s naší termoregulací víc v náš prospěch – které to jsou?

Bílý jogurt

Bílý jogurt je stravitelnější než mléko a celkově našemu tělu prospívá. Tím, že je jogurt lehce stravitelný, nemusí naše tělo vynakládat moc energie a nezahřívá se tolik.

Avokádo obsahuje lehce stravitelné tuky.

Máta

Tato bylinka má výrazné ochlazující účinky, za což vděčíme mentolu. Arabové dobře vědí, proč celé dny popíjejí teplý mátový čaj s cukrem. Mátu můžeme využít také do smoothies nebo salátů.

Syrová zelenina

Čerstvá zelenina je lehce stravitelná. Zejména ta, která obsahuje hodně vody, jako třeba cuketa, salátová okurka, rajčata, ředkvičky nebo všechny druhy salátů. Zkuste spojit první a druhý bod dohromady, a pochopíte, proč je řeckým hitem salát tzatziki z okurky, jogurtu, česneku, kopru, máty, soli a olivového oleje.

Banán

Spojuje v sobě dva ochlazující faktory. Je lehce stravitelný, a navíc obsahuje draslík a kombinace těchto dvou věcí přispívá k tomu, že nám banán v horkém létě pomáhá cítit se lépe.

Avokádo

Je sice docela kalorické, ale jde o zdravé a lehce stravitelné tuky. Mononenasycené mastné kyseliny navíc odvádějí horkost z těla, proto je toto ovoce (ačkoli chutná spíš jako zelenina) vhodné právě pro letní dny.

Maliny a ostružiny

Toto ovoce je zásadité a vytváří chladivou energii. Kromě toho obsahují hodně vody, což také prospívá ke snížení tělesné teploty.

Chilli a pepř

Hodně kořeněná exotická jídla zvyšují teplotu uvnitř těla, takže se organismus začne automaticky potit, a tím pádem i přirozeně ochlazovat.

A co pít?

Teplý zelený nebo mátový čaj s cukrem – všechny tři složky (cukr, máta, zelený čaj) stahují horkost. Význam má ale i teplota nápoje. Když se blíží teplotě těla (cca 37 °C), je to ideální. Tělu mimo čaje doplňujme také pravidelný přísun vody, která nebude ledová.

Staňte se členem Premium sekce
(pokud nemáte členství)
(pokud již členství máte)

Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden