8 tipů, jak se zbavit kašle

Jedním z příznaků podzimního nachlazení je kašel. Často trvá týdny, než se ho zcela zbavíte. K lékaři však pospíchat nemusíte. Poradíte si s ním i sami.

Neléčený kašel může vyústit v mnohem závažnější problémy, a proto začněte s léčbou už při prvních náznacích dušnosti.

1. Horká vana

Napusťte si vanu horkou vodu a ponořte se do ní. Zhluboka dýchejte, nosem se nadechujte, ústy vydechujte. Díky horkému vzduchu se vám už po pár minutých bude dýchat lépe. Navíc se vám začnou tvořit hleny, které pak budete moci vykašlat.

2. Blahodárný česnek

Které potraviny vás zbaví kašle? Rozhodně česnek. To je zázračná potravina, kterou můžete použít i na mnoho jiných neduhů. Podobné účinky má také koření zvané kurkuma, které můžete přidávat do polévek a omáček a které je plné antioxidantů, nebo houby shiitake a citronová šťáva.

3. Medicína z koření

Připravte si také výluh z koření. Do misky si dejte dvě polévkové lžíce medu a přidejte k němu špetku skořice, kurkumy, trochu černého pepře a drcený zázvor. Pořádně promíchejte. Jednu lžičku užívejte ráno a jednu večer. Po dvou dnech by měl kašel odeznít.

4. Oreganový olej

Připravte si olej z oregana. Čerstvou nebo sušenou bylinu nadrťte a naplňte jí sklenici ze dvou třetin. Zalijte ji kvalitním rostlinným olejem, nejlépe olivovým, a sklenici utěsněte. Nechte čtrnáct dní na teplém a stinném místě macerovat.

Pak olej přeceďte a užívejte po lžičkách nebo jako součást jídel, výborně se hodí například do salátů. Olej tepelně neupravujte, neboť pak ztratí své léčivé schopnosti.

5. Inhalujte eukalyptový olej

Výborný je i eukalyptový esenciální olej. Uvolňuje dýchací cesty a zároveň zklidňuje krk. Do dvou litrů vroucí vody nakapejte pět až sedm kapek eukalyptové esence, nakloňte se nad hrnec, přehoďte přes sebe ručník a deset až patnáct minut inhalujte. Pokud nemáte po ruce eukalyptovou esenci, sáhněte po mátové.

6. Bylinný čaj

Na čajovou směs potřebujete jednu lžičku kořene lékořice, polévkovou lžíci jitrocele a 300 ml vroucí vody. Byliny smíchejte a přelijte je horkou vodou. Nechte patnáct až dvacet minut louhovat. Pijte dvakrát denně po dobu sedmi dní.

7. Jablko se zázvorem

Nastrouhejte si dvě lžíce čerstvého zázvoru a dvě lžíce jablka i se slupkou. Smíchejte a zalijte půl litrem vroucí vody. Směs můžete inhalovat, nebo přecedit, přidat tři lžíce medu a užívat třikrát denně po dvou lžičkách.

8. Cibule na noc

Rozpulte si tři cibule a napíchejte je na špejli. Položte si ji na noční stolek. Cibule uvolňuje výpary, které pomohou čistit dýchací cesty.

reklama

Komentáře

reklama