5 způsobů, jak získat dobrou náladu

Chtěli byste být stále dobře naladění? Je to ve vašich silách!

Na tom, jakou máme náladu, se podílí serotonin, nazývaný hormonem štěstí a radosti. Když svému tělu pomůžeme vyprodukovat jeho správné množství, budeme dobře naladěni.

Nedostatek serotoninu vede nejen ke špatné náladě, ale přímo až k depresím, případně poruchám spánku, podrážděnosti a agresivitě. Mnoho lidí kromě toho ještě ve zvýšené míře pociťuje bolest, úzkost a stres. Nabízíme vám „pár“ rad, jak si udržet správnou hladinu serotoninu v těle.

1. Vyhřívejte se na sluníčku

Sluneční světlo stimuluje produkci serotoninu, proto se jeho nedostatek projevuje hlavně v zimě, kdy je méně slunce, takže lidé v tomto období častěji trpí úzkostnými stavy, depresemi a podrážděním. Tím, že si dopřejete dostatek přirozeného světla, podpoříte svou dobrou náladu.

2. Pravidelně odpočívejte

Spánek tělo osvěžuje, jeho nedostatek naopak narušuje produkci hormonů, což může být příčinou snížení hladiny serotoninu.

Důležitá je pravidelnost a denní režim, tzn. 7-8 hodin kvalitního spánku každý den. Minimálně hodinu před spaním zmírněte aktivity a ztlumte světlo. Tím umožníte pomalý nástup melatoninu, který je vlastně noční formou serotoninu.

3. Jezte vyváženou stravu

Produkce serotoninu je závislá na stálém příjmu kvalitní výživy, která poskytne vašemu mozku to, co potřebuje, abyste měli dobré pocity. Svému tělu proto dopřávejte dostatek čerstvého ovoce a zeleniny a co nejméně průmyslově zpracovaných a rafinovaných potravin.

Do každého jídla se pokuste začlenit bílkoviny a tuky, abyste utlumili výkyvy hladiny cukru v krvi, jež napomáhají i k vyvážené produkci hormonů.

4. Hodně cvičte

Pravidelné cvičení je jedním z nejsnadnějších způsobů, jak podpořit tvorbu serotoninu. Dokonce i lehčí cvičení jako jóga nebo každodenní procházky bývá velmi účinné. S cvičením to ale nepřehánějte, místo dobré nálady by se dostavila rozladěnost z vyčerpání. Cvikům, které stimulující srdce a zvyšující odolnost, byste se měli věnovat 30–60 minut 3–5x týdně.

5. Vyhýbejte se chemikáliím

Cukr, kofein a alkohol vám dočasně dají dobrý pocit, ale postupem času rychle odčerpají to, co váš mozek potřebuje k vyváženosti vašich nálad. Omezte proto jejich příjem. Jeden šálek kávy denně nebo sklenice červeného vína a občasný zákusek nevadí, pokud vás však nadmíru přitahují, vyhněte se jim úplně. Zapomeňte také na umělá sladidla. Jsou to chemické látky, které překážejí přirozeným hormonálním procesům v těle.

reklama
reklama