Můj čas na kafíčko

9 důvodů, proč vám padají vlasy

V kartáči vám  po učesání zůstávají chuchvalce vlasů a po umytí jich bývá plné umyvadlo? V určité míře je padání vlasů přirozené a normální, jakmile ale překročí určitou hranici, začne nás to děsit. Pomůžeme vám odhalit skutečnou příčinu!  

1) Stres

Řešíte problémy v práci, v rodině nebo ve vztahu? Stres se může na vašem zdraví podepsat, a to i v podobě padání vlasů. Ten zvyšuje produkci volných radikálů, které pak napadají a oslabují vlasové cibulky.Vlasy ale ovlivňuje i to, kde žijeme. Špatné životní prostředí nepříznivě působí na vlasovou pokožku, kterou vysušuje a nevyživuje. Vlas kvůli tomu nemůže růst a vypadne. Najděte si koníček, který vás uklidní. Pak se zklidní i hormony. Pokud však padání vlasů neodezní, navštivte lékaře.

Stres má velký vliv na padání vlasů.

2) Těhotenství

Hormony mohou za vypadávání vlasů také během druhého a třetího měsíce těhotenství. Pak se obvykle situace uklidní a vlasy bývají krásnější než kdy jindy. Největší změnu ale mohou ženy pozorovat po porodu, který je pro organismus velkou fyzickou i psychickou zátěží. Navíc dochází k velkým hormonálním výkyvům.

3) Anémie

Za vypadávání vlasů může i chudokrevnost (anémie). K té dochází při nedostatku železa. Červené krvinky nejsou schopny roznášet dostatečně kyslík do buněk celého těla, tedy i do vlasů. Ovšem pokud trpíte anémií, kromě vypadávání vlasů na sobě dost možná budete pozorovat také větší únavu, slabost, bolest hlavy. Nedostatek železa poznáte podle krevního testu, který vám udělá lékař anebo si ho můžete udělat i sami doma. Do jídelníčku zařaďte více potravin obsahujících železo.

4) Androgenní alopecie

Jednou z nejčastějších chorob způsobujících vypadávání vlasů je androgenní alopecie. V České republice žije asi 35 % žen, které se s tím musí potýkat. Alopecie je způsobena buď dědičně, hormonální nerovnováhou, anebo životním stylem.

5) Příliš stažené vlasy

Vypadávání vlasů může ovlivnit i to, jak moc pevně máte utažený účes. Tím totiž povolujete vlasové folikuly, které pak mají větší tendenci vypadávat. Častěji tyto problémy pozorujeme třeba u žen, které jsou zvyklé nosit těsné copánky. Že jste to s tlakem přehnali, poznáte ve chvíli, kdy cítíte, že vás účes bolí. Pak vlasy občas noste rozpuštěné.

6) Špatná strava

Stejně jako orgány, svaly nebo kosti potřebují výživu, aby správně fungovaly. Důležité jsou bílkoviny. Vlasové vlákno je z nich totiž tvořeno. A čím více jich budete mít, tím rychleji porostou, budou silnější a nebudou padat.Samozřejmě kromě bílkovin je našim vlasům prospěšný vitamín B, železo, selen, fosfor, měď a zinek.

7) Nemoci štítné žlázy

Spousta lidí ji podceňuje, přitom štítná žláza patří mezi nejdůležitější orgány v těle. Má na starost správnou produkci hormonů, jež ovlivňují mnoho funkcí v našem těle. Například spotřebu energie. Pokud dojde k jejímu onemocnění, a to ať už se hormony vyplavují více, než je normální, nebo méně, projeví se to všemožnými příznaky spojenými s rozkolísaností hormonů. A při snížené funkci, tedy hypotyreóze, může dojít i k vypadávání vlasů. Jestliže byste měli problémy se štítnou žlázou, objeví se i další zdravotní komplikace s tím spojené, jako je třeba únava, přibírání na váze nebo roztřepené nehty a vysušená pokožka. Je nutné nechat si udělat krevní obraz.

Pokud vyčešete celé chomáče, jděte k lékaři.

8) Syndrom polycystických ovarií

Podobně jako u androgenní alopecie, v případě syndromu polycystických ovarií dochází k nadměrné produkci mužských hormonů, což ovlivňuje nejen ženský cyklus, ale třeba i výskyt ochlupení nebo právě padání vlasů.I když to zní trochu paradoxně, tak při onemocnění může docházet ke ztrátě vlasů a naopak ke zvýšenému výskytu ochlupení. Mužské hormony totiž poškozují vlasové vlákno, proto ženy o svoji chloubu na hlavě přicházejí. S tímto problémem by se měla pomoci hormonální léčba.

9) Nezdravé hubnutí

Jedním z důvodů, proč vám padají vlasy, může být i to, že jste se rozhodla nepřiměřeně hubnout. Pravděpodobně držíte nějakou hladovku, ve které vám chybí živiny, vitamíny a minerály, které jsou potřebné pro zdravé vlasy.Kromě toho tělo bere extrémní hubnutí jako fyzické trauma. V takovém případě navštivte lékaře a poraďte se s ním nejen o vašem hubnutí, ale i nápravě ztráty vlasů.

Staňte se členem Premium sekce
(pokud nemáte členství)
(pokud již členství máte)
Štítky:

Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden