Aby léto pro psa nebylo pod psa

Letní slunečné počasí je jako stvořené pro výlety. Pokud na ně vyrazíte i se svým čtyřnohým miláčkem, mějte na paměti následující rady a tipy.

Zvládnout tropické teploty a žár slunce je pro zvířata mnohem náročnější než pro lidi. Zejména špatně snášejí ukrutná vedra starší psi nebo ti, kteří mají trápení se srdíčkem nebo dýchacími cestami. Chcete vědět, jak se o svého čtyřnohého kamaráda během léta správně postarat, aby toto období přečkal bez větších problémů?

1 Stejně jako u lidí, tak i u zvířat platí, že musejí hodně pít. Misku s čerstvou vodou musí mít neustále k dispozici, a pokud vyrazíte na delší procházku, vezměte mu psí cestovní láhev s vodou s sebou.

Za normálních podmínek by měl zdravý pes každý den vypít 30 až 50 ml vody na 1 kg své tělesné hmotnosti. V létě se však toto množství samozřejmě zvyšuje.

2 Pokud teploty atakují tropickou třicítku a sluníčko pálí o sto šest, zapomeňte na dlouhé procházky. Lepší je udělat delší procházku brzy ráno a pozdě večer, při které se pejsek dostatečně proběhá, a během dne s ním jen dvakrát nebo třikrát na chvilku vyběhněte před dům, aby vykonal nejnutnější potřeby.

3 Ve vedru rozhodně neposílejte psa do vody například tím, že mu tam budete házet klacky. Stejně jako u lidí, tak i u psa by mohlo dojít k teplotnímu šoku. Nejlépe psa ochladíte mokrým ručníkem nebo osprchováním (ne však úplně studenou vodou), kdy budete postupovat od tlapek směrem k hrudníku, bříšku a tříslům.

Nakonec můžete lehce smočit hlavu. Oblast kolem pánevních svalů, stejně jako záda, nechte suchá. Svaly nemají rády chlad a prudké ochlazení by mohlo vést k zhoršenému prokrvení. Následkem toho by mohly být ztuhlé a náchylnější ke křečím.

4 Pravidelně psa vyčesávat a kartáčovat byste měli po celý rok, v létě to však platí dvojnásob. Pokud to pejskovi nevadí, pročesávejte mu srst vhodným kartáčem klidně každý den. Dlouhosrstým plemenům pořiďte „letní sestřih“ a drsnosrstá nechte vytrimovat. Pokud máte naháče, nezapomeňte ho natírat krémem s vysokým UV faktorem.

5 V létě na zvířata číhá i řada parazitů. Nejčastěji to jsou klíšťata a blechy, proto nezapomínejte pravidelně aplikovat antiparazitní přípravky (obojky, pipety nebo tablety). Velmi nebezpečné je pro ně včelí nebo vosí žihadlo, hlavně pokud jej zvíře dostane do tlamy nebo do jazyka. V takovém případě může dojít k alergické reakci nebo k natečení sliznice, což může mít i fatální konec, proto okamžitě vyhledejte veterináře.

reklama
reklama