Aby se nám doma vše krásně blýskalo!

Taky si pamatujete, jak úžasně měly naše babičky doma všechno naleštěné? Nábytek, nádobí i ten prstýnek na ruce? Chcete si vyzkoušet některé z jejich návodů?

Začneme čistěním šperků. Na několik minut je ponořte do misky s přípravkem na mytí nádobí. Pak je jemně vyčistěte měkkým zubním kartáčkem. Chcete si vyrobit leštěnku na nábytek? Stačí smíchat olej se solí, nanést na hadřík a můžeme začít leštit. Také lze použít vlhký hadřík s jablečným octem. Na dosažení dlouhotrvajícího lesku použijte hadřík a černý čaj.Čaj uvaříme, vychladíme, hadřík do něho namočíte a použijeme na tmavý nábytek. Tvoří se vám v koupelně na obkladech skvrny? Potřete je lněným olejem a vyleštěte měkkým hadříkem. Lesknou se a netvoří se na nich ani skvrny od vody.

Škrábance a prasklinky

Máte-li poškrábané sklíčko náramkových hodinek, přeleštěte jej zubní pastou. Šrámy zmizí a povrch sklíčka bude opět hladký a čistý. Porcelán s jemnými prasklinkami dejte vařit do mléka na 45 minut.Je-li popraskání jemné, mléčný protein prasklinky zahladí. Skleněné, porcelánové i kovové svícny vyčistíte od zbytků vosku vložením do studené vody a jejím zahřáním na bod varu. Vosk ze svícnu odstraníte také snadněji, pokud svícen vložíte na několik hodin do mrazničky.
Škrábance na nábytku odstraníte tak, že smícháte půl šálku octa a půl šálku olivového oleje, naneste na hadřík a ošetříte nábytku. Vodovodní baterie a brýle Místa zasažená vodním kamenem nejprve potřete octem, poté hadříkem nebo houbičkou sejměte.Snažte se místa nepoškrábat, ocet a trocha trpělivosti budou stačit. Opětovného lesku vodovodní baterie pak dosáhnete potíráním vymačkaným citrónem. Pokud potřebujete dokonale vyčistit brýlová skla, opláchněte brýle teplou vodou s tekutým mýdlem.Skla pak ještě za tepla vyleštěte čistou utěrkou, která nepouští chloupky. .

reklama
reklama

Komentáře