Můj kousek štěstí

Aby vám květiny ve váze vydržely

Když dostanete nádhernou kytici, tak si přejete uchovat co nejdéle. Některé druhy květin jsou trvanlivé samy o sobě, ale některé musíte v jejich zářivé kráse podpořit.


Květiny donesete domů většinou zabalené, takže je necháte nasát čerstvou vodu ještě před vybalením. Připravíte si vázu, která musí být dokonale vymytá. Do vody ve váze přidáte výživu na řezané květiny. Babičky dávaly acylpyrin nebo cukr. Stonky šikmo seříznete, měkké stonky neodlamujte. Stonky nestříhejte, tlak nůžek může poškodit rostlinná vlákna a květiny pak nemohou pít. Listy nesmějí být ponořené, voda by zahnívala. Proto listy odstraníte z té části stonku, kterou hodláte ponořit.


Pozor na průvan!


Vodu ve váze pravidelně vyměňujte. Květiny nedávejte do sousedství ovoce a zeleniny, z nichž se při dozrávání uvolňuje etylén. Květy rychle uvadnou. Na noc kytici přemístíte do chladna. Mějte neustále na mysli, že květiny nesnášejí přímé slunce a průvan. Některé druhy květin mají speciální požadavky na udržování ve váze. Nádherně vypadající kytice šeříku, která bude kolem sebe šířit intenzivní vůni, vám vydrží ve váze déle, pokud jednotlivým větvím ještě před ponořením do vody rozklepeme stonek jako řízek. Frézie zase milují chlad a růži prospěje, když ji necháte celou noc ponořenou na ležato ve vodě.


Jak je kombinovat?


Pokud tulipán začne klopit hlavičku, šikmo odřízněte konec stonku, květinu zabalte pevně do papíru a dejte do nádoby s čistou vodou. Tu postavte v chladnu. Tulipán se napřímí. S narcisy je to složité. Vylučují škodlivou látku, která ostatním květinám nedělá dobře. Proto je dávejte samostatně. Nebo je ponechejte ve váze jeden den, ony vyloučí své škodlivé látky, a pak je v čerstvé vodě můžete zkombinovat s dalšími květinami, například s tulipány. Když vám kytice ve váze uvadne, některé druhy lze úspěšně sušit.

Staňte se členem Premium sekce
(pokud nemáte členství)
(pokud již členství máte)

Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden