Aby vás stáří a neduhy hned tak nedoběhly...

Podzim je naprosto ideální čas, kdy můžete začít běhat. Jste-li úplný začátečník, chce to píli, vytrvalost, a také zkušeného učitele.

Pokud to s běháním myslíte vážně a chcete, aby vás tenhle dostupný rekreační pohyb bavil, domluvte se s nějakým zkušenějším běžcem nebo trenérem a nechte si poradit, co se týče techniky, oblečení a přístupu...

První rada zní: Neplánujte si, že hned první den uběhnete pět kilometrů a ani se přitom nezpotíte! Začněte zlehka tzv. indiánským během, tedy střídáním několika minut chůze s půl minutou běhu. Poměr pak postupně navyšujte ve prospěch běhu.

Buďte trpěliví

Běh jako takový je opravdu běh na dlouhou trať. Pokud chcete běhat dlouhodobě a pravidelně, jsou důležité dvě základní věci, aby vás běh bavil a abyste nebyli permanentně zranění. Nedělejte si násilí, intenzitu přidávejte pomalu a postupně. Na začátku není rychlost vůbec důležitá.

Méně je někdy více

Minimálně na začátku je dobré nastavit si výběhy na určitý čas, ne na počet kilometrů. Tento systém tréninku používá i mnoho elitních atletů. Řekněte si, že dnes poběžíte 45 minut volným tempem, ne, že uběhnete 5 kilometrů.

Je také důležité umět běhat velmi pomalu, ale technicky správně. I když cítíte, že byste mohli zrychlit, čím pomaleji a déle běháte, tím pevnější základ si vybudujete. Zátěž navyšujte pozvolna a postupně.

Kdy běhat?

Zkuste určit, kdy se vám trénink nejlépe hodí, a berte ho jako součást dne a vašeho denního programu. Výhodné na běhání je, že si můžete úplně svobodně určit, kdy se vám bude nejlépe trénovat. Mnoho lidí vytížených prací a služebními cestami běhá brzy ráno, ti, kdo mají pevnou pracovní dobu, zase nejčastěji večer.

Tréninkový plán

Zamyslete se, čeho chcete dosáhnout. Tréninkový plán není nutností, stačí mít reálné cíle a představy. Za měsíc maraton neuběhnete, ale jistě vám pomůže zapisovat si tréninky a s nimi spojené pocity, a také své fyzické i psychické pocity. Na internetu je mnoho obecných tréninkových plánů, které můžete vyzkoušet.

Běžecké boty jsou základ

Pokud si běhání chcete zprvu jen „očuchat“, poprvé můžete vyrazit takřka v čemkoli. Čas a peníze věnujte obuvi, ta j pro správný a zdravý běh klíčová. Poraďte se s odborníky ve specializovaných prodejnách.

Staňte se členem Premium sekce
(pokud nemáte členství)
(pokud již členství máte)
reklama

Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden