Můj kousek štěstí

Abyste se nám hezky vybarvila

Na pravý letní bronz žádné solárko nemá, ale opatrně!

Už se těšíte, až nachytáte na dovolené pořádný bronz? Abyste získali hezky zabarvenou pokožku bez nepříjemných následků, jděte na to chytře.

I když už teď nějaký ten základ opálení máte, nespoléhejte na to, že je tím vaše pokožka auto­maticky chráněná před spálením. Stačí dovolená u moře nebo usnout na slunci a výsledkem může být i tak spálená kůže. Ochrana opalovacím krémem je prostě základ, a to nejen na pláži či u řeky, ale i při procházkách přírodou i městem.

Mazat, mazat...

Při výběru opalovacího prostředku hledejte na obalu nejen stupeň ochrany, tedy SPF, které chrání před UVB paprsky), ale také to, zda chrání i před UVA zářením. Také si rozmyslete, jestli chcete přípravek s minerálním, nebo chemickým filtrem.

Chemický filtr záření pohlcuje a je potřeba se jím namazat alespoň 20 minut před plánovaným pobytem na slunci. Minerální odráží UV záření a chrání ihned po namazání; je vhodný především pro lidi s citlivou pletí a pro děti.

Ať už ale zvolíte jakýkoli, rozhodně jím nešetřete a namažte důkladně všechna nekrytá místa – lidé často zapomínají na ušní boltce nebo nárty. Zhruba po dvou hodinách nebo po koupání nezapomeňte ochrannou vrstvu krému zase obnovit; To platí i pro voděodolné přípravky.

Vrstvu krému obnovte hned, jak uschnete.

Znáte svůj fototyp?

Každý člověk by měl vědět, do kterého fototypu spadá, tedy jak jeho pokožka reaguje na sluneční záření, zda se při prvních paprscích hned spálí, nebo se naopak opaluje dobře. Usnadní si tím i výběr SPF.

Evropané se nejčastěji řadí mezi jeden ze čtyř fototypů. Existují i fototypy 5 a 6, ale ten mívají lidé z exotičtějších končin světa.

Fototyp 1

Má velmi světlou pleť, často s pihami, světlé vlasy i oči. Na slunci se obvykle hned spálí, ale dohněda se nikdy neopálí. Maximální doba pobytu na slunci bez ochranného krému je 5–10 minut.

Fototyp 2

Podobně jako „jednička“ má světlou pleť a oči, opaluje se dočervena a má sklon ke spálení, i když ne hned. Bez ochranného krému vydrží tato pokožka bez spálení 10–20 minut.

Fototyp 3

Asi nejrozšířenější typ u nás. Pleť je lehce snědší, vlasy tmavší blond až hnědé, tmavší oči. Opaluje se dobře, málokdy zčervená nebo se spálí. Na slunci bez ochrany 15–25 minut.

Fototyp 4

Týká se většinou obyvatel u Středozemního moře. Jejich pleť, vlasy i oči jsou tmavé a jejich pokožka na slunci téměř nikdy nezčervená, vždy se opálí dohněda. Na slunci bez opalovacího krému vydrží 25–35 minut.

Ležet na sluníčku je tak příjemné... Pozor ale, abyste na pár hodin neusnuli!

Spálení ihned řešte

Někdy se ovšem přes veškerou snahu kůže na slunci spálí. A každé spálení – stejně jako nadměrné opalování – znamená nejen stárnutí pokožky, ale i zvýšení pravděpodobnosti vzniku rakoviny kůže v budoucnu. Naše kůže si každé spálení „pamatuje“ až 20 let a navíc při každém dalším poškození UV paprsky se tyto škody sčítají.

Co s tím dělat?

Jako první pomoc při spálení pomohou chladné obklady. Kromě vody můžete použít i obklad namočený ve vychlazeném černém či zeleném čaji. Pomůže také sprchování nebo koupele ve vlažné vodě.

Poté pokožku jemně osušte a naneste regenerační přípravek s D-panthenolem, aloe vera, měsíčkem apod. Nebo zkuste na bolavá místa obklady z tvarohu, jogurtu či syrovátky, jak to dělaly naše babičky.

Pokud se objeví puchýřky, nepropichujte je. Zvyšte příjem tekutin, protože tělo má při hojení spálenin vyšší nároky na vodu, a dokud se kůže neuzdraví nevystavujte ji slunci.

Víte, že...

•… je dobré se vyhnout slunění mezi 11. a 15. hodinou, kdy je záření nejintenzivnější?
•… poškození sluncem může zvýšit citlivost pleti na ingredience v kosmetice?

Dobré rady:

• Po každém pobytu na slunci nezapomeňte kůži ošetřit péčí po opalování.
• Pokud je spálení velmi bolestivé, vezměte si lék proti bolesti s protizánětlivým účinkem.

Staňte se členem Premium sekce
(pokud nemáte členství)
(pokud již členství máte)

Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden