Alergeny číhají všude kolem vás

Brzy bude léto, ale vy stále ještě kýcháte, smrkáte a teče vám z očí? Alergie jsou doslova znakem naší doby. Dokonce už každý čtvrtý člověk má nějaké příznaky související s tímto civilizačním onemocněním.

Označení „alergie na prach“ není přesné, ve skutečnosti se jedná o alergii na roztoče nebo plísně. Právě ony vybudí náš imunitní systém k tomu, že tělo začíná produkovat protilátky, například histamin, a tím vlastně samo ohrožuje. Vědci a lékaři prozatím marně hloubají nad tím, proč k takové poruše obranyschopnosti dochází. Jisté je, že se z velké části jedná o dědičnou záležitost. Pokud jeden z rodičů trpěl alergií, riziko vzniku alergického onemocnění u jeho potomka je 30 %, jestli se s příznaky alergie potýkali oba rodiče, pak je 60% pravděpodobnost, že půjde v jejich šlépějích.

Prach je nejhorší

Alergická reakce nejčastěji postihuje náš dýchací systém a oči, ale i pokožku a trávicí trakt. Mezi celoroční alergická onemocnění patří nesezónní alergická rýma a alergické astma. Průvodními jevy jsou ucpaný nos, vodnatá rýma, časté kýchání, svědění nosu a zánět spojivek. V případě alergie na roztoče a plísně obyčejně nebývají příznaky tak náhlé a prudké jako u alergie na pyl, na druhou stranu se prach usazuje stále a na všem a alergikovi znesnadňuje život. Přes veškerou snahu udržet domácí i pracovní prostředí v čistotě, prachu se prostě nezbavíme. Tvoří ho nepatrné šupinky lidské i zvířecí kůže, vlasové lupy, chlupy, peří, textilní vlákna a výměšky roztočů, bakterie, plísně, řasy, pylová zrna aj.

Co zaručeně pomůže?

Při mírnějších projevech alergie jsou spásou speciální přípravky, které je zapotřebí mít neustále po ruce, doma i v zaměstnání. Z volně prodejných léků se v praxi osvědčily tzv.antihistaminika, třeba oční kapky či nosní sprej Livostin. Působí jen lokálně, tedy v místě potíží, a zbytečně nezatěžují celý organismus. Zabírají bezprostředně a přinášejí úlevu až na několik hodin. Důležité je, že na rozdíl od dřívějších léků proti alergii nevyvolávají ospalost. Potíže často propukají po ulehnutí do postele a během noci, protože bývá v ložnici až stonásobně větší koncentrace roztočů než třeba v obýváku. Proto je nutné často a vydatně větrat, měnit ložní prádlo i pyžamo alespoň jednou za 14 dnů, minimálně 1x týdně vyluxovat matrace a 2x týdně důkladně vyklepat prostěradla, přikrývky i polštáře.

Ubrat lapače prachu

V domácnosti a – pokud to jde i v práci – prospěje zmenšit plochy, kde se prach usazuje. To znamená pryč s koberci, závěsy, tapetami, čalouněným nábytkem, ale i sušenými květinami a plyšovými hračkami. Optimální teplota vzduchu je 19–21 °C a relativní vlhkost 40–50 %. V místnostech, kde pobýváme delší dobu, se nečešeme, nepoužíváme aromatickou kosmetiku, osvěžovače vzduchu ani spreje proti hmyzu. Pravidelný a důkladný úklid je pochopitelně samozřejmostí. Rozhodně nezametáme, protože tím se prach rozvíří, ale luxujeme a podlahu pokaždé vytřeme. A pozor na odpadkové koše, kazící se zbytky potravin jsou zdrojem plísní a ve vysypané lopatičce smetí se to alergeny jen hemží!

Staňte se členem Premium sekce
(pokud nemáte členství)
(pokud již členství máte)
reklama

Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden