Anglie, země rudého kříže

V Anglii se mísí smysl pro historii, hrdost na krajinu a láska k (studenému) moři. Tradice je tu vším a na to, že se anglická šlechta nejednou navzájem vyvražďovala, se tu zachovalo pozoruhodné množství památek. Co je na Anglii nejpozoruhodnějšího? Katedrály? Zámky? Přístavy?

Anglie je kolébkou železnice, síť je hustá a z Londýna se jí dostanete všude. Milovníci Beatles jistě pojedou na sever do Liverpoolu, znalecky si prohlédnou suterénní Cavern Club, kde Brouci začínali a odvezou si některý ze suvenýrů od hrnku či trička až po model žluté ponorky. V nedalekém Manchesteru na soutoku řek Irwell, Medlock a Irk lze obdivovat krásnou moderní architekturu, ale i velkolepou katedrálu, zámek Castlefield, a přímo na zdejším nejstarším nádraží na světě i velkolepé Muzeum vědy a techniky. Směrem na východ leží Leeds, univerzitní město s krásnými parky Hall a Roundhay, velkým Muzeem královských zbrojnic a nejstarší úzkokolejkou světa, Middleton Railway.

Jedeme ke hranicím

Nad zmíněnými městy je směrem ke skotským hranicím několik národních parků. U západního pobřeží Lake District National park, kraj mnoha jezer v zelené pahorkatině, ideální k výšlapům. Park Nidderdale s hlubokými lesy a divokými říčkami, kde lze narazit na megalitické keltské stavby nebo na přízračné trosky opatství Kirkstall. North York Moors na východním pobřeží, kde krajina políček a pastvin připomíná sešitou deku a kde rostou fialové závěje mateřídoušky. Tady, u jezera Great Lake, najdete jedno z nejtypičtějších šlechtických sídel, zámek Howard, umístěný v nádherném parku. Ač soukromý, je otevřen veřejnosti, a interiér jako by vypadl z anglické detektivky.

Vykoupete se?

Krásu typického anglického pikniku na pobřeží si vychutnáte v Norfolku, kde si můžete pronajmout jednu z mnoha stylových chatek a s trochou štěstí uvidíte na pláži tuleně. Milovníci nejtradičnější Anglie cestou na jih navštíví univerzitní Cambridge s nádherným středověkým areálem a dvěma neuvěřitelnými kaplemi, a o 90 km dále snad ještě okázalejší Oxford, město, patřící univerzitě, se základy už z 8. století. Tady nepřehlédněte hlavně velkolepou katedrálu Christ Church. Jihoanglické přístavy mají každý svůj půvab, třeba Margate, Dover či Folkestone jsou spíš industriální, zatímco na Eastbournu, Brightonu či Worthingu je znát, že sem jezdila už v 19. století anglická honorace…

Co si přivézt z Anglie?

To nejužitečnější, co se dá zabalit, je svetr z pravé anglické vlny, ten ovšem není nejlevnější. Skromnější variantou je libovolný anglický čaj, všechny jsou skvělé. Ovšem suvenýry jsou v Anglii přímo turistickým odvětvím. Klasika jsou figurky anglické palácové stráže s huňatými čepicemi, anglického „bobíka“ v přilbě, Beatles, ale i figurky celé královské rodiny. K dostání je i přívěsek královny Alžběty se svítícíma očima. Vkusné kousky lze najít v keramice, třeba čajovou konvici ve formě autobusu doubledecker nebo tmavomodré policejní stanice, telefonní budky popř. totéž jako nástěnné hodiny, kasička nebo slánka a pepřenka. Tančící Mr. Bean na solární pohon. Pytel na záda s anglickými motivy. Big Ben jako těžítko. Deštník se siluetkami letounu Spitfire. Kovovou figurku anglického rytíře. Šálu England. Anglickou vlajku. Anglický hrnek. Anglický budík. Anglický ručník. Anglický klobouček…

reklama

Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden

reklama