Artyčoky ochrání váš žlučník a posílí játra

Podobně jako ostropestřec to je bodlákovitá rostlina s velkými fialovými květy. Používá se jako zelenina zejména ve Středomoří.

Je to ale i důležitá léčivá bylinka. Její vyluhované listy pomáhají při zánětech jater, na zlepšení funkce žlučníku, při rozházeném metabolismu, a je skvělá na trávení.Když si chcete přírodní cestou snížit v krvi špatný cholesterol a tuk, sáhněte po artyčocích. Léčí i kožní problémy a působí proti virům. Protože jde o hořkou zeleninu a ve formě čaje o hořký nápoj, měla by se kombinovat s chuťově příjemnější složkou potravy či nápojů.Každý gurmán ji na talíři ocení. Artyčoky lze nakládat do sladkokyselého nálevu, dusit, zapékat, smažit či obalit v těstíčku. Je výborná v italské kuchyni, hlavně vhodná na pikantní pizzu.

Skvělá detoxikace

Pokud jste se rozhodli očistit po silvestrovském veselí a vánočních hodech tělo, lepší zelenina neexistuje.Artyčok působí na játra, na největší čističku těla, působí na celý vylučovací systém a na nemocné ledviny. Při cukrovce pomáhá snižovat hladinu cukru v krvi, snižuje cholesterol, zlepšuje trávení a látkovou výměnu. Obsahuje hodně vlákniny, dobře se po této zelenince hubne. Artyčoky odstraňují zažívací poruchy a působí protizánětlivě. Jsou vhodné při cirhóze jater díky tomu, že obsahují mimořádně cennou látku cynarin.Ta působí preventivně proti vzniku žlučníkových kamenů.

Zpomaluje stárnutí

Artyčok podporuje obranyschopnost, mírní působení volných radikálů, je dobrou prevencí proti kardiovaskulárním onemocněním, čistí cévy, snižuje vysoký krevní tlak mírní příznaky alergie, podporuje pravidelnou stolici , udržuje zdravé tělo a mladistvý vzhled.Artyčoky jsou vhodná a chutná zelenina během redukce hmotnosti. Při hubnutí je můžete konzumovat i dvakrát týdně. Rozšířené jsou bílé, zelené a fialové artyčoky. Při nákupu bychom je měli pozorně osahat a vybírat si jen pevné, plné plody.

.

Staňte se členem Premium sekce
(pokud nemáte členství)
(pokud již členství máte)
reklama

Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden