Až na vrcholky hor!

Opravdu nelze tvrdit, že by nejvyšší hora Moravy neměla reprezentativní vrchol!

Hora nemusí být nejvyšší, aby byla krásná. Hlavní je, aby cesta byla příjemná, byť nikoli snadná, a hlavně aby z ní byl utěšený výhled do krajiny. V tomto směru u nás nemusíme mít obavy. Vystoupat na horu přinese hluboké uspokojení, které cítili již naši předkové.

Jeseníky - Praděd

Praděd je se svými 1492 metry nejvyšší horou Jeseníků a celé Moravy. Vedou sem trasy od západu z Koutů nad Desnou kolem přehrady Dlouhé stráně, od jihu z Malé Morávky, od západu kolem vodopádů z lázní Karlova Studánka i od severovýchodu podél říčky Střední Opava z Vrbna pod Pradědem, trasu si každý vybere podle svých sil, každá má svá romantická zákoutí.

Na vrcholu strmí televizní vysílač s hotelem, restaurací a rozhlednou, výdejní okénko by mělo být otevřené. Kdo první najde na vrcholu historický pohraniční kámen a obskurního dřevěného permoníka?

">

Šumava - Stožec

Na vrchol šumavského Stožce (1065 m n. m.), ležícího asi 6 km jihozápadně od Volar, se sice nedostanete (je v přísně chráněné zóně), zato však je tu na modré trase menší vrchol Stožecká skála (974 m n. m.) s krásnou dřevěnou Stožeckou kaplí a nádhernou vyhlídkou do údolí. Vede sem modrá trasa přes kroutící se Studenou Vltavu od romantického lesního nádražíčka Černý Kříž, která pak pokračuje k Českým Žlebům.

Lokálkou nebo i pěšky pak lze vyrazit lesem do Nové Pece na břehu Lipenského jezera a užívat si ticha lesa anebo soutěžit, kdo první uvidí jednu z mnoha dochovaných pohraničních pevnůstek. Šumava nikdy nezklame.

Bílé Karpaty - Velká Javořina

Romantický jihomoravský vrchol leží se svými 970 metry na samých hranicích se Slovenskem. Zalesněné trasy sem vedou od nás i od sousedů – od nich pod vrchol i dvě lanovky – a návštěvník se nahoře setká s televizním vysílačem, který potěší každého fanouška sci-fi .

Ze slovenské strany sem vede silnice kolem Holubyho chaty s restaurací, od nás jen turistické trasy, zato ale unikátním bukovým pralesem. Nejkratší je mimořádně pěkná, zhruba sedmikilometrová zelená trasa od severu z vesničky Květná. Z vrcholu lze pokračovat červenou trasou po hraniční čáře na jih.

Brdy - Tok

Nejvyšší hora Brd (865 m n. m.) je zároveň nejmladším turistickým cílem, protože byla donedávna ve vojenském prostoru. Jde o větrnou pláň s vysokým vřesem, brusinčím a borůvčím asi 8 km západně od Příbrami, průvodci hovoří o atmosféře skotských vřesovišť.

Od východu ze vsi Obecnice sem vede červená turistická trasa, odkud se po zelené dostanete ke studánce U Carvánky a turistickému přístřešku. Z Toku lze jít i na sever k vrchu Houpák (794 m n. m.), kde nás čeká pěkná vyhlídka a postupně tři pevnostní objekty, z nichž ten nejznámější, pěchotní srub Jordán, sloužil jako cvičný cíl pro děla – a odolal!

České středohoří - Milešovka 

Ještě v 18. století byla Milešovka považována za nejvyšší horu naší země, a i když dnes víme, že jí se svými 837 metry nad mořem zdaleka není, označení Královna Českého středohoří si jistě zaslouží. Nachází se pár kilometrů jižně od Teplic a Ústí nad Labem, protínají ji od severu k jihu a od západu k východu dvě turistické trasy, nejbližší asi od severu z železniční stanice Žalany.

Vrchol je největrnějším bodem v Česku, bezvětří tu panuje jen 8 dní v roce. Najdete tu občerstvení, meteorologickou stanici, rozhlednu a televizní vysílač. Rozhled odsud již před 200 lety prohlásil přírodovědec Alexander von Humboldt za jeden ze tří nejkrásnějších na světě!

Beskydy - Lysá hora


Hora, zvaná Královna Moravskoslezských Beskyd, leží v blízkosti Frýdlantu nad Ostravicí, měří 1323 metrů a je přístupná z několika turistických tras. Bez výjimky vedou požehnaným lesem, takže romantika a příroda jsou zajištěny. Nejkratší cesta je asi po žluté kolem Satinských vodopádů (z Frýdlantu tak 8 km), ale výstup lze spojit s mnoha dalšími toulkami.

Z vrcholu Lysé ční televizní vysílač, ale hlavně tu najdeme Chatu Emil Zátopek a Bezručovu chatu, oboje s ubytováním a restaurací, kde bude fungovat výdejní okénko. Do všech čtyř směrů je z vrcholu přenádherná vyhlídka na Beskydy a půlku severní Moravy.

Staňte se členem Premium sekce
(pokud nemáte členství)
(pokud již členství máte)
reklama

Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden