Moje chvilka pohody

Babí léto přichází

Začátkem října bývá ještě hezké počasí a na zahrádce mezi pozdními květy a dozrávající úrodou je tak příjemné posezení.


Nyní se věnujte především sklízení podzimní úrody, rytí záhonů, vytrvalému shrabování listí, a postupné přípravě zahrady na zimu.


1 Sbírejte popadané ořechy a sušte je na vzdušném místě. Předčasně je ale ze stromu nesrážejte, brzy by se totiž zkazily.


2 Sklízejte listovou a kořenovou zeleninu, nedozrálá rajčata uložte k uskladněným jablkům, kde postupně dozrají. Skliďte poslední cukety, dýně a patizony. Sklízenou kapustu a zelí krouhejte a nakládejte.


3 Uvolněné záhony zamulčujte. Použít můžete posekanou trávu, štěpku, slámu, organický odpad, suché listí, drcenou kůru nebo oblázky. Půdu tím udržíte kyprou, bude chráněná před mrazem a udržíte v ní bohatý půdní život.


4 V teplých dnech první poloviny října můžete stále ještě vysazovat okrasné cibuloviny. Například tulipány tváří, sytě barevné modřence, atraktivní hyacinty, kosatce tvořící cibule, okrasné česneky, venkovní bramboříky. Počátkem října je za příznivého počasí ještě poslední vhodná doba též pro narcisy. Do nádob můžete vysazovat cibulky tulipánů, krokusů a hyacintů pro zimní i jarní rychlení.


5 Můžete vysadit růže, právě teď je jejich čas. Na výběr máte malé záhonové růže a minirůže, veliké sadové keře, vhodné i pro volně rostoucí živé ploty, pnopucí růže, poléhavé, půdopokryvné růže nebo stromkové růže. Vyplatí se i růže ovocné, které jsou krásné i užitečné. Dávají totiž na podzim obří šípky.


6 Vysazujte a přesazujte jehličnany, vřesy, rododendrony a všechny stálozelené listnaté stromy.


7 Vysejte co nejdříve ozimé letničky a dvouletky, které mají přezimovat venku. Pravděpodobně budou potřebovat přes zimu chránit poklopem nebo zateplovací rohoží.


8 Vysaďte na jaře kvetoucí cibuloviny na zahradu. Tyto cibuloviny musíte stihnout dát do země ještě tento měsíc. Přednost dejte především narcisům a tulipánům. Nyní je nejvhodnější doba k výsadbě všech druhů lilií.


9 V říjnu vyndejte ze země odkvetlé mečíky a jiřinky. Hlízy i s listy nechte dobře proschnout. Poté mečíky a jiřinky skladujte v chladnější místnosti, kde nemrzne.


Staňte se členem Premium sekce
(pokud nemáte členství)
(pokud již členství máte)

Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden