Babiččiny sváteční koblihy

Suroviny:

500 g hladké mouky

30 g krupicového cukru

3 žloutky

50 g másla

30 g čerstvého droždí

200 ml vlažného mléka

kůra z jednoho citronu

4 lžíce rumu

špetka soli

marmeláda nebo povidla

olej nebo sádlo na smažení

moučkový cukr

Postup:

Do malé misky rozdrobte droždí, přidejte dvě lžíce mouky, tři lžíce vlažného mléka, lžičku cukru a přikryjte utěrkou. Zakrytou misku dejte na teplé místo a nechte vzejít kvásek.

Mezitím utřete žloutky s máslem, lžičkou cukru a rumem. Poté přidejte mouku, kvásek, zbylé mléko a zadělejte v hladké těsto, které se nebude chytat vařečky ani mísy. Hotové těsto zakryjte utěrkou a na teplém místě nechte kynout alespoň jednu hodinu. Vykynuté těsto rozdělte na dva díly a každý vyválejte na zhruba 1 cm vysoký plát.

Formičkou nebo skleničkou vykrajujte tvary koblih a do jejich středu dejte lžičku a půl marmelády. Z druhého dílu těsta vykrájejte vršky, kterými náplň přikryjte a dobře spojte, aby náplň nevytekla.

V hrnci rozpalte pořádnou vrstvu oleje, aby v něm koblížky plavaly. Smažte je z obou stran dozlatova. Koblihy nechte okapat na papírovém ubrousku, na závěr posypte moučkovým cukrem.

Tip:

Klasickou koblihu zná snad každý, ale málokdo si ji udělá doma. Tak to pro tentokrát zkuste. Čerstvá je totiž nesrovnatelně chutnější a voňavější než kupovaná. A pokud se bojíte, že vám náplň vyteče, naplňte je až po usmažení.

Staňte se členem Premium sekce
(pokud nemáte členství)
(pokud již členství máte)
reklama

Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden