Můj čas na kafíčko

Vlastimil Harapes (†77) podlehl těžké nemoci!

Umělecká komunita ztrácí jednu ze svých ikon. Ve středu 15. května přesně ve 12:00 nás navždy opustil Vlastimil Harapes, jeden z největších a nejslavnějších českých baletních mistrů a tanečníků. Charismatický umělec, který se nevyhýbal ani filmovému plátnu, dožil se 77 let.

Svět umění přišel o významnou osobnost. Ve středu 15. května ve 12 hodin zemřel ve věku 77 let Vlastimil Harapes, renesanční talent české kulturní scény. Byl nejen tanečníkem, choreografem a pedagogem, ale také bývalým šéfem baletu Národního divadla a hercem, který se věnoval zpěvu a dokonce se pokoušel prorazit v politice.

Skon uměleckého ředitele Mezinárodní konzervatoře Praha přišel náhle po dlouhé a intenzivní nemoci v jedné z pražských nemocnic, jak potvrdil tiskový mluvčí Národního divadla Tomáš Staněk.

Zdravotní komplikace jej trápily již nějakou dobu – naposledy vydechl na plicním oddělení na Karlově náměstí, kam byl převezen před týdnem kvůli silnému kašli a celkové slabosti.

První manžel Zagorové byl Vlastimil Harapes.

Vlastimil Harapes, původem z malé vesničky Droužkovice na Chomutovsku, kde se narodil 24. července 1946 jako šesté dítě a jediný chlapec v rodině, již od dětství miloval hudbu a pohyb. Svoji kariéru začal na pražské konzervatoři, kterou absolvoval s vyznamenáním a následně se připojil k Národnímu divadlu.

Jeho taneční dovednosti byly brzy rozpoznány i v zahraničí, kde od roku 1977 až do 1983 působil jako stálý host na scénách Německé porýnské opery v Düsseldorfu a Duisburgu. Jeho kariéra kulminovala v roce 1971, kdy ztvárnil postavy v baletu Romeo a Julie, kde nejprve hrál Merkucia a později i samotného Romea – roli, kterou tančil po dlouhých 20 let.

Vlastimil Harapes ve filmu Jak vytrhnout velrybě stoličku.
Již před dvěma lety panovalo v okolí baletního mistra znatelné znepokojení. Jako první manžel zpěvačky Hany Zagorové (†75), jejíž smrt ho hluboce zasáhla, prožíval těžké období. Vyřešit musel psychické problémy, stáhl se z veřejného života a většinu času strávil v ústraní.

Nebylo to lehké ani po fyzické stránce, neboť prodělal několik úrazů. „Hlavně holenní kosti trpěly z přetížení. Absolvoval jsem mnoho premiér, hodně jsem skákal a zvedal, často jsem přeháněl. Musel jsem se pak rok a půl léčit, než se kosti zase zvápnily,“ sdělil v roce 2016.

Následující rok podstoupil výměnu kyčelního kloubu a rehabilitaci v Lázních Bělohrad. V roce 2008 navíc zažil ochrnutí ruky a musel se podrobit složité operaci páteře.
Staňte se členem Premium sekce
(pokud nemáte členství)
(pokud již členství máte)

Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden