Bára a Pavel: Navzájem se hýčkají

Kdysi viděl PAVEL ŠPORCL (43) na jevišti otce BÁRY KODETOVÉ (46), herce Jiřího Kodeta.

Napsal mu obdivný dopis. Tak to všechno začalo. Pochází ze slavné umělecké generace Steimarů a Kodetů. Je pravnučkou herce Vendelína Budila (†80), vnučkou herečky Jiřiny Steimarové (†91) a neteří malíře Kristiana Kodeta (68).

Dcera Jiřího Kodeta (†67) a Soni Kodetové (71) neměla dětství tak docela jednoduché. Otec, rebel, bouřlivák a bohém, byl vychovatel přinejmenším svérázný. Bára Kodetová (46) až do deseti let vyrůstala v chatě v obci Těptín, kam se Jiří Kodet s manželkou odstěhovali v roce 1968.

Kodetova Bara

Spartánské bydlení bez elektřiny a vody nebylo právě pohodlné, ale to malé holčičce nevadilo: běhala po lese, stavěla si bunkry, později chodila pěšky do školy několik kilometrů lesní pěšinou. Často sem jezdily na návštěvu známé osobnosti české kultury.

Byli to například Věra Chytilová (†85), Libuše Šafránková (63) s Josefem Abrhámem (77), Jiří Hrzán (†41), zkrátka málem celý tehdejší Činoherní klub. Do ranních hodin se vášnivě diskutovalo, zpívalo, pouštěla se hudba.

Děti zmíněných umělců mezitím lítaly po lesích a později večer tajně poslouchaly, co se u táboráku povídá. Rodičům by Bára vytkla snad jen jediné: určitý chlad a rezervovanost, bývala by si přála, aby lásku, kterou k ní cítili, dávali více najevo.

Tatínek ji, jak sama říká, především dobře vychoval. Naučil ji pouštět starší lidi do dveří, jíst příborem, slušně se chovat ve společnosti. Naučil ji pokoře a zároveň jí předal sílu své osobnosti. Vzpomíná na něho denně.

Nedávné psychosomatické obtíže, které herečka řešila s pomocí odborníků, mají tedy patrně kořeny v jejím dětství. Jako malá vyrůstala v prostředí, kde chyběly projevy vřelosti, roky se velmi trápila rezervovaným přístupem rodičů.

Jako dospělá to pochopila: rodiče měli těžký život, komunistický režim jim nic neulehčoval, a tak i výchova byla tvrdá, drsná. Když pak otec umíral a byl už hodně nemocný, navázali spolu na tu komunikaci, po které Bára toužila jako dítě.

5349-pavel-sporcl

Najednou se drželi za ruku a říkali si všechny věci, které si neřekli za celý život. Co se týká Bářiny kariéry, začala velkolepě. Po dokončení konzervatoře se stala členkou činohry Národního divadla, získávala role v televizi i ve filmu, včetně snímků zahraniční produkce, nejznámější je americký seriál Duna.

Byla zvyklá dělat věci naplno. Ostatně od osmnácti let se živila sama, hrála tehdy v pětadvaceti představeních v měsíci a neuměla si představit, že to někdy bude jinak. Slibný start vystřídalo těžké období jak v profesním, tak soukromém životě.

Získala roli v seriálu Redakce, ale časem se s ní rozloučili, protože prý nebyla dost sexy. Začala s moderováním pořadu Pošta pro tebe, po čase ji vystřídala Ester Janečková (44), protože se Bára údajně nedokázala správně vcítit do žalostných osudů účinkujících.

V té době už měla za sebou rozchod s otcem nejstarší dcery Lily (15) a její tatínek byl těžce nemocný. A tady v tomto místě do našeho příběhu vchází princ, který všechny Bářiny problémy vyřešil a zachránil ji.

I když tomu tak bývá v reálném životě málokdy, Báře Kodetové se tento sen doopravdy splnil. S houslistou Pavlem Šporclem (43) se herečka seznámila svým způsobem právě díky otci. Houslista viděl slavného herce na prknech Stavovského divadla v představení Na miskách vah a byl jeho hereckým výkonem natolik okouzlen, že mu napsal obdivný dopis.

Za ten mu pak přišla poděkovat Bára, tak došlo k seznámení. Až s Pavlem přišel do Bářina života optimistický pohled na svět, protože známý hudebník skvěle ovládá to, čemu se moderně říká pozitivní myšlení.

7488-barbora-kodetova-pavel-sporcl

Bára tvrdí, že to on ji vrátil k bytosti, kterou bývala, když byla dítě, a pak se to někde ztratilo vzhledem k negativním životním zkušenostem a láskám, které zkrachovaly. Bára trošku pozapomněla na to, že vlastně není taková smutněnka, že je ve své podstatě celkem veselý člověk.

Jenom si na to musela vzpomenout. Díky současnému partnerovi se její život opravdu hodně rozsvítil. Stěhování za Prahu, do vysněného mlýna, na sebe pak už nedalo dlouho čekat. Bára soudí, že zesnulému tatínkovi by se mlýn moc líbil.

Miloval totiž staré domy, uměl se báječně postarat o zahradu, měl rád zahrady a zvířata. Jako by Báře s Pavlem ten mlýn tak trošku poslal shůry. Bára občas cítí, jako by byla s otcem nějakým způsobem spojená, jako by byl někde nablízku a díval se na ni.

Otěhotněla v době, kdy mlýn koupili, krásně to vyšlo, a stěhovali se měsíc po porodu dcery Violety (9). Lily tam nastoupila do první třídy. Za zmínku stojí, že už asi sedm dní po porodu císařským řezem byla herečka zase schopná na stavbu, protože mlýn tehdy procházel náročnou rekonstrukcí, dojíždět.

Místo-zločinu-Plzeň-Barbora-Kodetová

Ženská přece vydrží všechno. Tehdy si to Bára aspoň myslela. Na venkov ji cosi silně táhlo, stejně jako jejího otce. Navíc tam strávila dětství, chtěla tedy, aby i její děti vyrůstaly v malebné venkovské krajině, na zdravém vzduchu, v klidu a idyle.

Ve mlýně rodina bydlela deset let, přivezli si sem i malou Sophii (7), která se narodila v roce 2009. Jenomže maminka Bára měla tu malou "vadu", že se domnívala, že vše je třeba zvládnout na jedničku a že žena musí být dokonalou manželkou, matkou, hospodyňkou, zaměstnankyní a v jejím případě i stavbyvedoucí.

To vedlo ke kolapsu a únavovému syndromu. Léčba trvala dlouho a zapříčinila i skutečnost, že se mlýn stal pouze víkendovým útočištěm a rodina se přesunula zpátky do Prahy. Svým příběhem inspirovala Bára televizní film Vedlejší příznaky, v němž hraje hlavní roli.

Představuje ženu, která má vše, o čem jiné jen sní: milujícího manžela, tři krásné děti. Přesto se zhroutí vysílením a těžce onemocní. Snímek vypráví o tom, že všechno perfektně zvládnout nemusí dotyčnému nutně zaručit štěstí.

Aneb co se ještě musí stát, abychom si přiznali, že už nemáme sílu? Bára ráda přiznává, že Pavel Šporcl nejenže byl jejím princem, ale zůstal jím dodnes. Každý den jejich soužití je podnětný a zajímavý.

Stále ji překvapuje a i po letech jsou momenty, kdy se do něho znovu zamilovává. On je silná osobnost, a to herečku přitahuje. Svatbu neplánovala, protože touha po bílých závojích ji opustila po svatbě číslo jedna.

Z náhlého popudu se ale ti dva nakonec vzali: na Prvního máje 2015. Nejstarší dcera vedla maminku k oltáři, dvě mladší byly družičky. Numerologicky to podle Báry vycházelo výborně. Na ženichovi i nevěstě bylo patrné, že jsou opravdu odhodlaní vydržet spolu až do posledních dnů.

Zářili totiž jako čerstvě zamilovaní studentíci. Bára si ke svému příjmení přidala i manželovo. Chtěla mu tím vyjádřit velkou oddanost. Je teď Šporclová i Kodetová. .

reklama
reklama

Komentáře