Běháte noční maratón? Špatně spíte?

Syndrom neklidných nohou trápí více ženy než muže Budíte se na jiném místě postele, než kde jste usínali? Odkopáváte si peřinu? Občas si při sledování televize jen tak zničehonic kopnete do vzduchu? Pak můžete trpět syndromem neklidných nohou.

Může za to dědičnost, nezdravý životní styl a stravovací návyky, podnebí, ale také průměrná délka života. Syndrom neklidných nohou trápí až 10 % Evropanů i Američanů, ale ve Středomoří a na Dálném východě se onemocnění vyskytuje minimálně.

Proč v noci utíkáme?

Jako příčina se udává porucha dopaminu – přenašeče nervových vzruchů v mozku. Podobnou příčinu má také Parkinsonova choroba, proto má syndrom i podobné příznaky. Někdy se jako příčina udává nedostatek železa a významnou roli hraje dědičnost, převážně po otci.

Syndrom může provázet i jiné poruchy – třeba nás může postihnout, pokud máme za sebou jaterní či ledvinnou koliku, ale může se také projevit, pokud nemáme dostatek kyseliny listové a vitaminu B12, trpíme spánkovou apnoe, onemocněním páteře nebo určitým druhem revmatismu.

Místo spánku křeče

Pro syndrom neklidných nohou jsou typické stále se opakující mimovolné pohyby a záškuby nohou, někdy i rukou. K pohybům nejčastěji dochází během spánku nebo i v klidu, například při sledování televize. Nohy se přitom zvedají a zase natahují, postižený okolo sebe kope a šlape jako na kole, obrací se v posteli, převaluje se do stran. Mívá křeče ve svalech, bolí ho nohy, a to vše nakonec vede k neklidnému spánku, ze kterého se kvůli záškubům stále vytrhává.

Noc v laboratoři

To, že vaše potíže opravdu souvisejí se syndromem neklidných nohou, zjistí většinou až neurolog pomocí odborných testů. Onemocnění určí přesně podle kritérií, která každý pacient se syndromem neklidných nohou splňuje.Jsou to právě nepříjemné pocity v končetinách a neustálé nutkání k pohybu. Tyto obtíže se výrazně zhoršují večer a v noci. Důležité je laboratorní speciální vyšetření, které vyhodnotí pohyby končetin podle speciálních senzorů.

Léky a železo

Pokud už trpíte syndromem neklidných nohou, je možné potíže zmírnit. Nejčastěji užívanými prostředky jsou ty, které ovlivňují přenos dopaminu v mozku. Jedná se o léky, jež se užívají také při léčbě Parkinsonovy choroby. Při léčbě syndromu neklidných nohou většinou postačí výrazně nižší dávky. Pokud pacient onemocněl proto, že trpí nedostatkem železa, je nutné jeho přísun ihned zajistit. K terapii syndromu neklidných nohou se užívají i léky určené k tlumení bolesti nebo k léčbě deprese, jejich užívání je ale sporné a musí je předepsat neurolog.

Dopřejte si časté a úlevné masáže lýtek.

Léčba a prevence

Pokud už patříte k těm, jichž se syndrom neklidných nohou týká, nepropadejte panice. Onemocnění se sice nedá předcházet tak, abyste na ně mohli přestat úplně myslet, ale pokud je syndrom neklidných nohou správně označen a léčen, bývá terapie velmi účinná a vede ke značnému zlepšení života nemocných.

Vyzkoušejte:

Ledová sprcha na lýtka má zmírnit stav napětí a umožnit usnout. Úlevu přináší i pravidelné sportování a masáže.

Staňte se členem Premium sekce
(pokud nemáte členství)
(pokud již členství máte)
reklama

Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden