Běhejte pro kondici a dobrou náladu

I klus se počítá

Už delší čas koketujete s myšlenkou jít si zaběhat? Na nic nečekejte a nazujte si kecky. Běhání vám zlepší fyzičku a pomůže zhubnout. Čerstvý vzduch báječně osvěží a dodá novou chuť do života. Že jste nikdy neběhali? Máme pro vás na úvod pár užitečných rad.
Zvládne je každý bez ohledu na věk.

Nejtěžší je překonat lenost. Berte to ale z té lepší stránky. Protáhnete si tělo, vyčistíte hlavu a večer se vám bude mnohem lépe usínat. Nikdo po vás přece nechce, abyste lámali rekordy.
Uvidíte, že časem se na běh začnete těšit.

Nejdřív se zahřejte

Každý běh by měl začít rozcvičkou, při které se tělo zahřeje a připraví na další zátěž. V praxi to obnáší lehké několikaminutové rozklusání a protažení všech hlavních svalových partií, kloubů a páteře.

Střídejte pomalý běh a chůzi

Kdo by někdy nezažil nepříjemné píchání v boku, kdy sotva popadáte dech? Abyste tomu předešli, kombinujte zpočátku pomalý běh s chůzí, například vždy po pěti minutách.
Později můžete zkracovat chůzi a zvyšovat tempo, ale jen do takové míry, aby vám to bylo příjemné. Trénujte tak dlouho, dokud nevydržíte klusat aspoň půl hodiny.

Pravidelný trénink

Jestli chcete, aby vám běhání přineslo nějaký užitek, snažte se běhat pokud možno pravidelně.
Mnoho lidí si dnes stěžuje na nedostatek času a většině žen začíná po příchodu domů „druhá směna“. Přesto se pokuste uzpůsobit program tak, aby vám zůstal prostor na běhání.
Nemusíte běhat každý den ve stejnou dobu, ale dbejte na pravidelnost.

Pořiďte si správné boty

K tomu, abyste mohli začít běhat, nepotřebujete vybavení za tisíce. Na botách ale nešetřete, jinak pro vás běhání bude spíš za trest. Kupujte je až později odpoledne, noha se totiž během dne mění a touto dobou bývá nejvíc nateklá (stejně jako po delším běhu). Pokud máte pár kilo navíc, sáhněte po botách s maximálně odpruženou podrážkou (v obchodě jsou označeny výrazem „cushioning“). Tato obuv je vhodná pro tvrdší povrchy, jako je asfalt nebo beton (běhat po měkkých lesních cestách se asi každému nepoštěstí). Boty si vždy důkladně vyzkoušejte. Nesmějí vás nikde tlačit a prsty musejí mít dost místa a nepřiléhat těsně ke špičce.

Noste ponožky nad kotníky

Nezapomeňte ani na kvalitní ponožky. Na bavlněných se často tvoří žmolky, které by vás při běhu mohly tlačit. Volte raději ponožky z kombinovaných materiálů (bavlna + umělé vlákno), které dobře sají pot, jsou hladké z obou stran a sahají až nad kotníky (aby achillovka byla pěkně v teple).

I pomalejší klusání se počítá.

Staňte se členem Premium sekce
(pokud nemáte členství)
(pokud již členství máte)
reklama

Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden