Bezpečný pohyb pro bolavé klouby

Kloubům obecně prospívá pravidelná pohybová aktivita. Při problémech s bolestmi kloubů je ale důležité vědět, jaký pohyb je pro vás vhodný a jaká pravidla dodržovat.

l koubům prospívá plavání a cvičení ve vodě, protože se snižuje zátěž vyvíjená právě na klouby. Vhodná je pravidelná chůze po měkkém terénu, například na lesních cestách.

Pozor na úrazy

Úrazy kloubů mohou být buď méně vážné a stačí pak jen kloub zpevnit použitím obinadla, anebo vážné, které jsou spojeny s výraznou bolestí, otokem a hematomem a omezením hybnosti zraněného kloubu. Jako první pro zmírnění otoku kloub ledujte, nohu si položte nad úroveň kyčle, a postižené místo stabilizujte obinadlem. Nohu především nezatěžujte, a co nejdříve vyhledejte pomoc lékaře. Následná léčba se liší dle typu a rozsahu poranění kloubu. Záleží, zda se jedná o mikrotraumata, nebo už o malé natržení, či dokonce úplné poškození kloubních pouzder, vazů, šlach, eventuálně úponů a svalů. Vždy dodržujte léčbu předepsanou lékařem a také klid po dobu nutnou k uzdravení.

Sporty, které škodí

V případě potíží s bolestmi zad či kloubů odborníci doporučují vyhýbat se sportům, které jsou spojeny s vyšší a nárazovou zátěží, například při rychlém a náhlém pohybu, jako je třeba tenis, volejbal, ping-pong, ale i golf. A také aktivitám, při nichž dlouhodobě zatěžujeme pohybový aparát, například dlouhý běh. Dále byste se měli vyhýbat sportům, u kterých si nemůžete zvolit vlastní tempo a také těm, u kterých hrozí vyšší míra rizika úrazu či pádu, jako již zmíněný volejbal nebo fotbal.

Doporučení pro seniory

Pokud chtějí starší lidé udělat něco pro své zdraví a s pohybem jako takovým teprve v létě začínají, je ideální začít nejprve chůzí, popřípadě jízdou na kole či plaváním. Předem je potřeba vazivové tkáně a svaly na výraznější zátěž důkladně připravit. Důležité je také vyvarovat se zvýšené fyzické námahy v době, kdy jsou denní teploty nejvyšší. Vyrazit na procházku nebo na kolo je nejlepší ráno, nebo až k večeru, když už teploty zase klesají, abychom zbytečně nezatěžovali svůj kardiovaskulární systém.

.

reklama
reklama

Komentáře