Bílé skvrny na nehtech: co s nimi?

Začaly se vám na nehtech dělat podivné bílé skvrny? Nemusíte se ničeho bát. Jedná se o běžný problém, který postihuje téměř každého z nás.

Odborně se jim říká leukonychie a můžete zůstat klidná, protože se nejedná o projev žádné vážné choroby. Projevují se různě. Zatímco někdo má na nehtech jeden velký flek, jiného trápí malé tečky. Bílé skvrny se objeví, cestují nehtem dál, až jsou nakonec zastřiženy a zmizí nadobro. Postihují muže i ženy a je jedno, jestli vám je dvacet nebo šedesát.

Kde se berou?

Jedná se vlastně o malé poranění nehtu, které je způsobeno mechanickým poškozením. Jak se to přihodí? Může se vyskytnout, když nehtem ťukáte o stůl, nebo o dveře, při okusování nehtů či častou úpravu nehtů manikérkou. Za původem vzniku bílých skvrnek může rovněž být alergická reakce či nedostatek minerálů, zejména zinku, selenu a vápníku.

Podpořte zdraví svých nehtů

Dávejte si na tento zlozvyk pozor a o nehty navíc pečujte. Prospějete jim, když budete jíst pestrou a vyváženou stravu a také dodržovat pitný režim. Při úklidu či zahradničení používejte ochranné rukavice. Ruce a nehty pravidelně ošetřujte, ať už kvalitním krémem na ruce nebo různými vyživujícími olejíčky.

Staňte se členem Premium sekce
(pokud nemáte členství)
(pokud již členství máte)
reklama

Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden