Zánět močového měchýře se nejčastěji projeví bolestí během močení. Nemocný si všímá, že jeho moč má jinou barvu a často i konzistenci.
Je to zánět?
Močení pak nemocného často pálí, pociťuje bolest, moč zapáchá a její odstín je většinou tmavý, doprovázený zakalením a zpravidla i krví. V této fázi by se již zánět měl začít léčit, pokud se tak nestane, zánět se bude zhoršovat a zpravidla bude doprovázen vážnějšími příznaky, jako jsou zvýšená teplota, bolest zad, pocházející od ledvin, a zimnice.
První pomoc
Pokud je zánět v počáteční fázi, je třeba učinit určitá opatření, aby zánět zmizel a nemusela být nasazena antibiotika. V první řadě by měl být nemocný v teple, neměl by vykonávat fyzickou aktivitu a měl by si dopřát odpočinek.
Důležité je zvýšit pitný režim. Je třeba močový měchýř pořádně propláchnout. K pití je třeba vařit čaje, které jsou určeny speciálně na onemocnění močomočových cest. Zkuste pitný režim doplnit šťávou z brusinek či brusinky konzumovat sušené nebo ve formě tablet. Hodně tipů najdete i mezi bylinkami a v lékárně, kde vám poradí.
Zkuste borůvky
Tipy na domácí léčbu také doporučují při zánětu močového měchýře každý den vypít skleničku vody s rozpuštěnou lžičkou jedlé sody.
Ta totiž snižuje kyselost moči, a tím pádem se sníží pálení při močení. Oblíbeným lékem na zánět jsou již zmíněné brusinky. Ty můžete jíst sušené nebo v kapslích a výborná je také stoprocentní brusinková šťáva, které je při zánětu nutné vypít aspoň tři deci. V posledních letech se zjistilo, že stejné účinky jako brusinky mají i borůvky.
Babské rady
Podle starých lidových receptů jako léčba při pálení a řezání močového měchýře funguje „obyčejný“ křen. Je třeba ho pořídit čerstvý, aby měl „grády“.
Nastrouhaný křen byste podle našich babiček měli konzumovat co nejčastěji, ale ještě lepší je lžíci křenu zalít skleničkou horkého mléka a nechat zhruba deset minut vylouhovat, pak scedit a vypít po doušcích. Tato kombinace má silně antibakteriální účinky.
Prevence
Snažte se také dodržovat pitný režim a není od věci občas zařadit čisticí byliny, třeba kopřivu nebo přesličku. Špatná zpráva je, že problémy s močovým měchýřem zhoršuje káva, tak ji pijte jen v rozumné míře.
Pochopitelně hlavně teď v chladných dnech jde o to, nedovolit spodní části těla nastydnout. Pokud chodíte třeba plavat či do lázní nebo sauny, vždy se po koupání rychle převlékejte do suchého a nezůstávejte v mokrých plavkách. Vedle toho je také základní prevencí dodržovat hygienu (nepřehánět ani nepodceňovat) a chodit na toaletu po dvou až čtyřech hodinách.