Bojujte proti pigmentovým skvrnám

Trápí vás tmavé skvrnky na obličeji, rukách i v dekoltu?

Za chvíli je to tu! Letní sezóna sluníčka a opalování je za rohem. A protože žádná z nás si není schopná odepřít vystavování na hřejivých paprscích, je dobré vědět, jak se během slunění chránit, aby vám na tváři nevyskočily nevzhledné pigmentové skvrnky.

Někdo odchází ze slunce bez úhony a někdo si odnáší nepatrné malé flíčky. Ty vám bohužel nezmizí ani během zimy. Mohou být hnědé a místy dokonce černé, takže se často pletou s pihami nebo také nebezpečnými znaménky. Jak se jim vyhnout? A jak je pořádně zamaskovat v případě, že už si tento nešvar z plovárny nebo obyčejné procházky odnesete?

1. Jak tvoření skvrnek předejít?

Účinnou prevencí jsou opalovací krémy. Proto, pokud víte, že jste na nežádoucí pigmentaci náchylná, použijte ještě před tím, než vyjdete na sluníčko krém s faktorem minimálně 50. Nanášení pravidelně opakujte podle doby strávené venku. Nejlepší je samozřejmě sluneční paprsky příliš nevyhledávat. A pokud není zbytí, chraňte si alespoň obličej ještě kloboukem.

2. Účinná kosmetika

Zjistila jste, že se vám už pigmentové skvrnky na tvářích či rukou začínají objevovat? Nešetřete na kosmetice k jejich ošetření. Ta by měla obsahovat potřebné kyseliny, přírodní výtažky a zesvětlovače. Tmavší pigment se tak rozloží na menší částečky do hlubších vrstev pokožky nebo se nepatrně oloupe. Tvář bude vypadat jednotně, co se přirozené barvy týče. Skvělé jsou například nejrůznější hydratační emulze či pleťová séra.

3. Zamaskujte je korektorem

Maskování pigmentových skvrn je stejné jako u pih. Nejprve se je snažte zakrýt světlejších korektorem. Okolní pokožku pak dolaďte make-upem a vše překryjte bezbarvým pudrem. Pokud se vám ani líčení nebude zdát dostačující, existují ještě další varianty, jak s flíčky bojovat.

4. Chemický peeling a laser

Než se pustíte do nějakého zákroku, poraďte se nejprve s kožním lékařem, o jaké znaménko se přesně jedná. Pak zkuste nejprve vybělit skvrnky sama doma. Jde to sice pomalu, ale rozhodně to není marná práce. Počkejte s tím ale spíše až po letní sezóně, abyste trpělivou práci nezmařila hned dalším opalováním. Bělení můžete podstoupit samozřejmě i u odborníků. Ty vám doporučí buď chemický peeling nebo speciální laser.

TIP: Bylinkami proti skvrnám

Chcete na to jít přírodní cestou? Naši předci také neměli k dispozici drahé krémy a mastičky, takže si museli vypomoct jinak. Oblíbené byly například výtažky z divoce rostoucí vrby nebo kaštanovníku. K vybělení zabere také citrón a výluh z lékořice. Pozor ale na alergickou reakci v případě, že máte citlivou pleť!

reklama
reklama

Komentáře